(fr. Code Napoléon, Code civil des Français) stanowi zespół przepisów oraz norm prawnych prawa cywilnego wprowadzony we Francji w 1804 przez słynnego Napoleona Bonaparte. Była to pierwsza tak duża kodyfikacja prawa francuskiego, po rewolucji francuskiej i upadku ancien regime'u.
Pomysł nowej kodyfikacji prawa cywilnego pojawił się już w pierwszych latach Rewolucji Francuskiej przez odrzucenie wszystkich rozwiązań prawnych doby absolutystycznej: prawa feudalnego, prawa rzymskiego i zwyczajowego prawa francuskiego. Nowe zasady miały być sformułowane w zgodzie z hasłami o wolności i równości jednostek, kodeks miał stanowić podręcznik praktycznej moralności.
Była to rewolucja, która wywarła ogromny wpływ na myśl prawniczą zarówno XIX, jak i XX stulecia.
Kodeks Napoleona utrwalał rewolucyjne zdobycze burżuazji, zatem jego istotą było zniesienie feudalizmu i wprowadzenie rozwiązań prawnych typowych dla ustroju kapitalistycznego.
We Francji Kodeks Napoleona miał trzy wydania: pierwsze w marcu 1804 roku; drugie we wrześniu 1807 roku - wyrazy "Konsul", "Rzeczpospolita" i "Naród" zastąpiono w nim słowami "Cesarz", "Cesarstwo" i "Państwo", zmieniono także przepisy nakazujące stosowanie kalendarza rewolucyjnego. W trzecim wydaniu, z 1816, słowa "Cesarz" i "Cesarstwo" zmieniono na "Król" i "Królestwo". W miarę posuwania się zwycięskich wojsk francuskich w głąb Europy, Kodeks Napoleona wprowadzano na terenie państw podbitych, zarówno uzależnionych, jak i sojuszniczych wobec Francji. Stał się on charakterystycznym elementem unifikacji napoleońskiej Europy, ujednolicał jej prawa, upodabniał i zbliżał do Francji.
W ten sposób Kodeks Napoleona dotarł również do Polski, gdzie został nadany przez Napoleona na mocy art. 69 Konstytucji utworzonemu Księstwu Warszawskiemu:„Kodeks Napoleona będzie prawem cywilnym Księstwa Warszawskiego”.
Proponujemy Państwu zapoznanie się z luksusowo oprawionym Kodeksem Napoleona w naszym sklepie.
Lubicie to, dajcie łapkę w górę:
https://www.facebook.com/antyksobieski/#