CHODŹKO- PAMIĘTNIKI KWESTARZA wyd. 1881 Z dwunastoma rycinami E. M. Andriollego.

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 9611
  • Dostępność: Jest Jest  (1 szt.)

  • Historia ceny
  • szt.
  • 4 999,00 zł

CHODŹKO- PAMIĘTNIKI KWESTARZA  wyd. 1881 Z dwunastoma rycinami E. M. Andriollego.

CHODŹKO Ignacy

PAMIĘTNIKI KWESTARZA

Z dwunastoma rycinami E. M. Andriollego

W-wa 1881, nakład i własność wydawców, Gebethner i Wolff w Warszawie i Józef Zawadzki w Wilnie, str. [2] k., 240, 12 k. tablic ilustr, format folio: 27×34 cm

Najbardziej efektowne wydanie dzieła, które stanowią pamiętniki XVIII-wiecznego mnicha podróżującego od dworu do dworu pokazują barwny świat litewskiej szlachty z wielką historią w tle. Gawędziarski styl pozwala odczuć atmosferę tamtych miejsc i czasów. Ryciny wykonał Michał Elwiro Andriolli  (ur. 14 listopada 1836 roku w Wilnie, zm. 23 sierpnia 1893 roku w Nałęczowie)- polski rysownik, ilustrator i malarz, przedstawiciel romantyzmu.

Andriolli specjalizował się w malarstwie oraz grafice. Posługiwał się głównie ołówkiem, tuszem oraz gwaszem. Współpracował m.in. z polskimi czasopismami ilustrowanymi: „Tygodnik Ilustrowany”, „Kłosy”, „Tygodnik Powszechny”, „Biesiada Literacka”, „Wieniec”, dla których wykonał wiele ilustracji przedstawiających obiekty zbudowane na terenach Rzeczypospolitej, znajdujące się w obecnej Polsce, Litwie, Ukrainie oraz Białorusi. Wiele z nich już dzisiaj nie istnieje. Był wziętym ilustratorem książkowym, który współpracował z warszawskimi, paryskimi i londyńskimi wydawcami. Spośród najbardziej znanych dzieł literatury polskiej i obcej ilustrowanych przez Andriollego należy wymienić takie utwory jak: Stara Baśń J. I . Kraszewskiego, Lilla Weneda J. Słowackiego, Meir Ezofowicz E. Orzeszkowej, Urodzony Jan Dęboróg W. Syrokomli, Pamiętniki kwestarza I. Chodźki, Marya A. Malczewskiego oraz Ostatni z Mohikanów J. F. Coopera, Legenda wieków W. Hugo czy Romeo i Julia W. Szekspira. Artysta intensywnie pracował nad obrazami do dzieł Adama Mickiewicza. Był autorem m.in. najbardziej znanych i do dnia dzisiejszego popularnych rysunków do Pana Tadeusza.

TWARDA OPRAWA WYDAWNICZA Z EPOKI, PŁÓTNO BOGATO ZDOBIONE ZŁOCENIAMI I TŁOCZONYMI ELEMENTAMI BARWIONYMI NA CZARNO. W ZWIERCIADLE PRZEDNIEGO LICA W OWALU ZŁOCONA PODOBIZNA TYTUŁOWEGO KWESTARZA. OPRAWA SYGNOWANA "R.GERHOLD S G.A.,LEIPZIG". OBCIĘCIA KART ZŁOCONE. WYKLEJKI Z OPALIZUJACEJ MORY.

Stan DB+/BDB-/ grzbiet po fachowej konserwacji, drobne zaplamienie tylnej okładki, nieliczne rdzawe plamki/ EFEKTOWNY EGZEMPLARZ