TRĘBICKI - PRAWO POLITYCZNE I CYWILNE KORONY POLSKIEY Y WIELKIEGO XIĘZTWA LITEWSKIEGO t.I wyd. 1789

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 6770
  • Dostępność: Jest Jest  (1 szt.)

  • Historia ceny
  • szt.
  • 4 999,00 zł

TRĘBICKI - PRAWO POLITYCZNE I CYWILNE KORONY POLSKIEY Y WIELKIEGO XIĘZTWA LITEWSKIEGO t.I wyd. 1789

TRĘBICKI Antoni
PRAWO POLITYCZNE I CYWILNE KORONY POLSKIEY Y WIELKIEGO XIĘZTWA LITEWSKIEGO
 to iest: Nowy Zbiór praw Oboyga Narodów...
t.I [z dwóch]

Warszawa 1789,
W Drukarni Piotra Dufour Konsyliarza Nadwornego Drukarza J. K. Mci, i Dyrektora Drukarni Korpusu Kadetow], str. [4], 757, winietki na k. tyt. z wizerunkiem herbu Rzeczypospolitej i Poniatowskich w drzeworycie, winietki w drzeworycie, format FOLIO 20 x 31,5 cm

TWARDA OPRAWA ÓŁPERGAMINOWA PÓŹNIEJSZA [XIXw.?], OKŁADZINY POKRYTE OZDOBNYM PAPIEREM MARMURKOWYM

Antoni Trębicki (Trembicki) herbu Ślepowron (ur. 1765, zm. 25 sierpnia 1834 w Łomnie) – prawnik, poseł inflancki na Sejm Czteroletni w 1790 roku, pisarz, pamiętnikarz i działacz Kuźnicy Kołłątajowskiej, pionier techniki rolnej (agronom), propagator płodozmianu bezugorowego, założyciel manufaktury maszyn rolniczych w Łomnie, postulator utworzenia wyższej szkoły rolniczej. Źródło: wikipedia.org.

„Argumentuje za reformą stosunków chłopskich w duchu zabezpieczenia życia i mienia (ale jeszcze nie zupełnego zrównania; byłoby to zgubić chłopów). Woła o tolerancję innych wyznań, zwłaszcza skoro się już toleruje żydów, będących zarazą narodu. Narzeka na pieniactwo i niedoskonałość prawodawstwa. [...] Od str. 1 idzie alfabetyczny układ istniejących aż po r. 1788 przepisów. Pokolei idą po sobie tytuły: Absentia, Accessoria, Actor, Akademia Krak., Annaty... i t. d. Pod każdym takim tytułem zebrane są z Voluminów fragmenty ustaw z podaniem daty i zacytowaniem tomu. Fragmenty te ułożone są chronologicznie, a język taki, jak w oryg. tekście” Estreicher.


STAN BDB/ karta tyt. w starannej kopii, papier zdrowy
PIEKNY I EFEKTOWNY EGZEMPLARZ!
oferta specjalna