W katalogu naszej najbliższej aukcji, która odbędzie się już w sobotę 6 października 2018, znalazło się paryskie wydanie "Pana Tadeusza" z 1834 roku.
Opis fizyczny:
str. 253, [2], tabl. 1; 300, [3], format 11X17,5cm
Wyd.I i zarazem pierwodruk jednego z najważniejzych utworów naszej literatury. Na tablicy portret Adama Mickiewicza w stalorycie A.Oleszczyńskiego wg medalionu P.Dawida. Na s. 205 t.2 niewielki drzeworytowy portret Napoleona.
TWARDA OPRAWA PEŁNA SKÓRA WSPÓŁCZESNA STYLIZOWANA NA ZBYTKOWNĄ, DWORSKĄ OPRAWĘ Z EPOKI, GRZBIET PIĘCIOPOLOWY, W POLACH EFEKTOWNE ZŁOCENIA OKOŁONE OZDOBNĄ BODIURĄ TŁOCZONĄ ZŁOTEM I CZARNĄ FARBĄ, W DRUGIM POLU CZERWONY SZYLDZIK ZE ZŁOCONĄ TYTULATURĄ, GRZBIET PODZIELONY NA POLA WYPUKŁYMI ZWIĘZAMI ZE ZŁOTYM SZLACZKIEM. MA OBU LICACH OZDOBNE ZŁOCENIA I TŁOCZENIA. OBCIĘCIA KART BARWIONE. WYKLEJKI Z RĘCZNIE BARWIONEGO W MASIE PAPIERU MARMURKOWEGO W TZW. "PAWIE OKO". WEWNĘTRZNE KRAWĘDZIE OKŁADEK WYKOŃCZONE ZŁOCONYM SZLACZKIEM.
Stan DB+/ parafka na k.przedtyt., ślad po usuniętych pieczęciach na rewersie k.tyt., 2 k. po drobnych naprawach, 3 k. z niewielkimi ubytkami w narożnikach [bez szkody dla tekstu], kilka kart z niewielkimi zaplamieniami, miejscami rdzawe plamki [foxing], EFEKTOWNA OPRAWA, EGZEMPLARZ WART UWAGI
Jak krótko podsumować tę książkę?
Legenda, jeden z najważniejszych utworów polskiej literatury pięknej, klasyka, co się zowie. Lub cytując sprzedawcę ze znanego marketplace'u: "Absolutny unikat" [!].
Nabywca książki może się pochwalić, że -cytując Książnicę Kopernikańską- "posiada również w swych zbiorach pierwsze na świecie wydanie „Pana Tadeusza” jakie ukazało się w 1834 roku w Paryżu."
Epitety możnaby mnożyć, a jakie są fakty?
A co można powiedzieć o rzadkości występowania Tadzia? Rzadkie to czy nie?
Pierwsze wydanie "Pana Tadeusza" miało nakład 3000 egzemplarzy, z czego wg różnych danych przetrwało w Polsce i na świecie około 300 egzemplarzy, w tym 200 pozostało w kraju. Na szeroko rozumianym rynku antykwarycznym w Polsce pojawiają się co roku przynajmniej 2 egzemplarze, niektóre z nich mają wiele żyć i np. wracają na rynek po konserwacji i oprawie.
O wiele rzadsza jest unikalna edycja z ogarami na okładce, które nie spodobały się poecie, więc wydawca zmienił ilustrację. Rzadsze jest także pierwsze wydanie epopei na ziemiach polskich.
Oczywiście każdy bibliofil chciałby mieć pierwsze parsykie wydanie z 1834 roku. Książka wcale nie tak rzadka, a jednak nie należy do najtańszych. Z drugiej strony czy kilkanaście [może więcej] egzemplarzy sprzedanych w ciągu dekady w 40-milionowym kraju to wiele?
Czy książka jest wartościowa z punktu widzenia inwestora?
Przywołując notowania Tadzia z początku XXIw. jego wartość wzrosła kilkukrotnie.
Należy także wspomnieć o rekordowej i głośnej aukcji internetowej, gdzie Tadka spieniężono za (bagatela) 100 tys. zł.
My zaczynamy od znacznie niższej kwoty. Zapraszamy do licytacji!
Ten produkt nie jest już dostępny!
"Najlepsze z najlepszych", czyli creme de la creme, "The best of the best" to dział, gdzie prezentujemy rzeczy ekstremalnie rzadkie, druki cenne i poszukiwane, prawdziwe białe kruki- nie tylko z naszej oferty, ale najlepsze na rynku.
Książki te najczęściej nie goszczą na łamach naszego serwisu internetowego, nie są dostępne dla ogółu, ale wyłącznie dla starannie wyselekcjonowanej i zamożnej Klienteli.
Z uwagi na fakt, iż działamy na rynku antykwarycznym od wielu lat, mamy duże doświadczenie w pozyskiwaniu cennych obiektów. Pomożemy Państwu pozyskać najbardziej poszukiwane w Polsce dzieła.
Lubicie to, dajcie łapkę w górę:
https://www.facebook.com/antyksobieski/#