Statut Wielkiego Xięstwa Litewskiego z 1693r. Rzadki polski starodruk sprzed 328 lat!

11-08-2021

polskie starodruki, starodruki polonica, rzadkie książki przedwojenne, cenne książki, antykwariat sobieski

STATUT WIELKIEGO XIĘSTWA LITEWSKIEGO,

Naprzod zá Náiáśnieyszego Hospodara Krola Iego Mosci Zygmunta III. w Krakowie w Roku 1588, Drugi raz w Wilnie, w Roku 1619, z pokazániem zgody y rożnice Statutow Koronnych y W. X. L. Trzeci raz zá Náiáśnieyszego K. I. M. Władysława IV, w Warszawie, w Roku 1648, Z przydaniem Constitucyi od Roku 1550 do 1647. Teraz zaś, Czwarty raz zá szczęśliwie pánuiącego, Naiaśnieyszego Krola Iego Mosci Iana Trzeciego Z przyłożeniem pod Artykuły, Constitucyi Seymowych od Seymu Roku 1550. aż do Seymu Roku 1690 Oboygu Národom służących (textu samego niwczym nie náruszáiąc) drukowany. W Wilnie, w Drukarni Akademiey Societatis Iesu. Roku Pańskiego 1693

Wilno, Druk. Akademicka (Jezuitów), 1693–1694.
folio, k. 23, s. 421, [1], 54, 10.

Zbiór zawiera treść tzw. III statutu litewskiego uchwalonego na sejmie koronacyjnym w 1588 r., poszerzoną o późniejsze akty prawne wydane w Koronie i na Litwie. Na końcu dzieła obszerny rejestr opracowany przez Stanisława Gałąskę z Wilna.

Dzieło rozpoczyna przywilej Jana III, zezwalający na przedruk Statutu wedle edycji z r. 1648 z „przydatkiem constitucji po tym roku wydanych”.

Na odwrocie k. tyt. herby Korony i Litwy z Janiną Sobieskich. 

Rzadkie!

TWARDA OPRAWA PÓŁSKÓREK, GRZBIET WYKONANY WSPÓŁCZEŚNIE ZE STAREJ SKÓRY

Stan DB/ k.tyt. w starannej kopii, jedna karta dedykacji z niewielką stratą tekstu, dwie początkowe karty z uzupełnionymi ubytkami na marginesach, poza tym stan db

 

Statut Wielkiego Xięstwa Litewskiego, polskie starodruki, starodruki polonica, rzadkie książki przedwojenne, cenne książki, inwestycje w książki, inwestycje w starodruki, alternatywne inwestowanie, Antykwariat Sobieski

 

 

K.tyt.  przedsawiająca portret Władysława IV i całostronicowy herb Kazanowskich Grzymała, sztychowany przez Wilhelma Hondiusa (1597-1652).

Interesujący prawniczy klocek w języku polskim z warszawskiej oficyny drukarza Piotra Elerta (†1653) muzyka, śpiewaka i Królewskiego Typografa. 

Oba dzieła autorstwa Pawła Szczerbica (1552-1609), prawnika, syndyka lwowskiego i sekretarza królewskiego, czł. komisji dla korektury Statutu litewskiego; wyd. III Speculum Saxonum – w układzie alfabetycznym oraz wyd. III przekładu polskiego Ius Municipale To iest Prawo Mieyskie.

Weichbild magdeburski (łac. Ius municipale magdeburgense) – pomocniczy spis praw, który razem z Zwierciadłem saskim kształtował całokształt życia prawnego w ramach prawa magdeburskiego, potocznie zwanego magdeburgią lub Saxonem. Prawo to mówiło o obywatelstwie miejskim, o założeniu miasta, o sądach w mieście, o radzie miejskiej, o administracji przestrzennej miasta, o długach i targach itp., dotyczyło więc tylko specyficznych stosunków prawnych panujących w mieście. Jego tłumaczenie polskie po okresie polonizacji ludności niemieckiej ukazało się drukiem w 1581 oraz 1610 roku staraniem syndyka lwowskiego Pawła Szczerbca pt. Ius municipale, to jest prawo miejskie magdeburskie. Było pierwszym wiernym przekładem wersji łacińskiej. Od XVI wieku Weichbild stał się razem z Zwierciadłem saskim podstawą lokacji miejskich i wiejskich. Ius municipale zawiera przepisy z zakresu prawa materialnego oraz procesowego, z przewagą przepisów z różnych dziedzin prawa cywilnego. Bardzo interesujące są rozważania autora z początkowej części dzieła, poświęcone genezie prawa, jego podziałom, jak również roli prawa w społeczeństwie. Na szczególną uwagę zasługują liczne przytaczane przez autora rytuały towarzyszące poszczególnym czynnościom prawnym, a także rozważania odnośnie do ordaliów, czyli “sądów Bożych”. Obok dzieł autorstwa Bartłomieja Groickiego prace Pawła Szczerbica stanowią podstawowe źródło poznania prawa miejskiego Pierwszej Rzeczypospolitej.

 

Rzadkie!

 

Stan DB/ spękania skóry oprawy, egzemplarz po konserwacji, nowe sznurki oraz wyklejki, k. tyt. pierwszego dzieła oraz k.1-2,4-7 w kopii, k.297-8 uzupełniana ze szkodą dla tekstu, w drugim dziele str. 143-146 oraz 151-160 w kopii, [w sumie 13 kart w kopii]; miejscami uzupełnienia marginesów, zapalamienia i zabrązowienia

 

 

"Najlepsze z najlepszych", czyli creme de la creme, "The best of the best" to dział, gdzie prezentujemy rzeczy ekstremalnie rzadkie, druki cenne i poszukiwane, prawdziwe białe kruki- nie tylko z naszej oferty, ale najlepsze na rynku.

Książki te najczęściej nie goszczą na łamach naszego serwisu internetowego, nie są dostępne dla ogółu, ale wyłącznie dla starannie wyselekcjonowanej i zamożnej Klienteli. 

Aby otrzymywać powiadomienia o nowościach z tego działu, należy zarejestrować się w sklepie podając pełne dane wraz z nr telefonu oraz wyrazić zgodę na subskrybcję wiadomości  z kategorii "Newsletter VIP". 

Z uwagi na fakt, iż działamy na rynku antykwarycznym od wielu lat, mamy duże doświadczenie w pozyskiwaniu cennych obiektów. Pomożemy Państwu pozyskać najbardziej poszukiwane w Polsce dzieła.

Lubicie to, dajcie łapkę w górę:

https://www.facebook.com/antyksobieski/#

https://www.antyksobieski.pl/images/frontend/theme/default2/social/fb_bw.png 

 

 

Polecane artykuły

Döbel - Neueröffnete Jäger-Practica cz.1-4 wyd. 1783

Döbel - Neueröffnete Jäger-Practica cz.1-4 wyd. 1783

16-10-2020
Döbel - Neueröffnete Jäger-Practica cz.1-4 wyd. 1783 cz.1-4 wyd. 1783 Dziś rozpoczynamy kolejny wątek na naszym blogu, czyli przedwojenne książki myśliwskie. Bierzemy na tapetę dość rzadki i efektowny starodruk myśliwski, stąd znalazł się on także w dziale prezentującym...
Szczerbic -  Artykuły Securitatis ... Speculum Saxonum albo Prawo Saskie Y Mydeburskie. Rzadkie polskie starodruki prawnicze.

Szczerbic - Artykuły Securitatis ... Speculum Saxonum albo Prawo Saskie Y Mydeburskie. Rzadkie polskie starodruki prawnicze.

08-11-2018
Szczerbic - Artykuły Securitatis ... Speculum Saxonum albo Prawo Saskie Y Mydeburskie. Rzadkie polskie starodruki prawnicze. "Najlepsze z najlepszych", czyli creme de la creme, "The best of the best" to dział, gdzie prezentujemy rzeczy ekstremalnie rzadkie, druki cenne i...
Mikołaj z Błonia z 1488 roku. Polski inkunabuł w europejskim stanie.

Mikołaj z Błonia z 1488 roku. Polski inkunabuł w europejskim stanie.

13-07-2018
Mikołaj z Błonia z 1488 roku. Polski inkunabuł w europejskim stanie. Warto zauważyć, że w obrocie krajowym w ciągu roku na polskich aukcjach pojawiają się zaledwie 1-2 inkunabuły. Stan zachowania polskich inkunabułów z uwagi na nasz dorobek dziejowy obfitujący w rozmaite wojny,...
Najlepsze z najlepszych. Bibliotheca Fratrum Polonorum. Skarbnica dorobku piśmienniczego braci polskich.

Najlepsze z najlepszych. Bibliotheca Fratrum Polonorum. Skarbnica dorobku piśmienniczego braci polskich.

21-06-2018
Najlepsze z najlepszych. Bibliotheca Fratrum Polonorum. Skarbnica dorobku piśmienniczego braci polskich. Od dłuższego czasu pragniemy podzielić się z Państwem na naszym blogu dziełami najlepszymi z punktu widzenia inwestycyjnego, bo najbardziej rzadkimi starodrukami polskimi lub trudno...