Pierwsza aukcja bibliofilska książek i starodruków.

31-10-2017

Pierwsza aukcja bibliofilska książek i starodruków.

Pierwsza aukcja bibliofilska książek i starodruków.

Sentyment do niezwykłych i unikatowych przedmiotów przejawia się w rozmaitym zbieractwie tudzież kolekcjonerstwie. Jedni zbierają starą porcelanę, inni zabytkowe samochody, biżuterię, obrazy, nas oczywiście interesuje zabytkowa książka. Na rynku wciąż pojawiają się obiekty rzadkie i niespotykane lub też określane swoistym eufemizmem nieczęste. Jak wiemy polski rynek książki kolekcjonerskiej pokazał, że choć daleko nam do Zachodu, i u nas książki posiadają wartość nie tylko sentymentalną, ale także mierzoną w pieniądzu, czyli materialną, a nawet inwestycyjną. Wycena niektórych bardzo rzadkich obiektów nastręcza czasem wiele trudności nie tylko potencjalnym nabywcom, ale również profesjonalnym sprzedawcom. Na wartość wpływ ma wiele czynników, począwszy od rzadkości występowania czy stanu zachowania książki, po proweniencje. Nie zagłębiając się zbytnio w ten bardzo rozległy wątek, można posunąć się o śmiałą tezę, że tylko rynek jest prawdziwym miernikiem realnej wartości książki -nie tylko przedwojennej, wszak istnieje wiele książek późniejszych, które też zostały docenione przez ów mechanizm. Rynek rządzi się prawem popytu i podaży.

Jeśli zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak zmierzyć taką wartość, odpowiedź jest prosta: cenę ustali aukcja, w której oferenci przebijają się kolejno do uzyskania kwoty końcowej, analogicznie jak ma to miejsce na rynku dzieł sztuki. Książkę też należy oceniać w takim aspekcie. Co więcej, nie jest to nic nowego. 

Pierwsze polskie aukcje książek odbywały się już w połowie XVII wieku w Gdańsku, kóry był wówczas głównym ośrodkiem handlowym Polski, w XVIII wieku aukcje książek (zarówno własnych, jak i powierzonych do sprzedaży) organizował w Warszawie Michał Gröll, bibliopol Jego Królewskiej Mości i aukcjoner miasta Warszawy. 

Dziś aukcje książek są organizowane na całym świecie, prym wiodą tu słynne domy aukcyjne, a uzyskane ceny sprzedaży niektórych starodruków czy książek powalają na kolana. Do niedawna jedyną formą sprzedaży aukcyjnej były aukcje stacjonarne, tzw. młotkowe, gdzie aukcjoner przyjmował i obwieszczał gawiedzi kolejne postąpienia ceny. W dobie szybkich mediów, globalizacji, alternatywą są aukcje online, w których można brać udział w każdym miejscu na ziemi, bez wychodzenia z biura lub domu, w parku na ławce lub galerii handlowej, jak kto woli. Można korzystać z komputera, komórki lub tabletu.

Antykwariat Sobieski informuje, że I. Aukcji książek i starodruków zorganizowana przy naszym współudziale odbędzie się w dniach 1.11.2017 - 2.12.2017 na profesjonalnym portalu aukcyjnym OneBid, znanym Państwu między innymi z aukcji malarstwa czy rzemiosła.

Na portalu www.onebid.pl można składać zamówienia od dnia 1 listopada 2017  lub uczestniczyć w aukcji online w sobotę, 2 grudnia 2017 od godziny 10.00.

W aukcji można uczestniczyć również w sposób tradycyjny, poprzez wysłanie pisemnego zamówienia pocztą mailową lub tradycyjną najpóźniej na 24 godz. przed rozpoczęciem licytacji online. Organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za właściwą realizację zleceń pisemnych, które napłynęły po tym terminie.

Zgodnie z systemem aukcyjnym, zamówienia złożone przez portal onebid.pl oraz pocztą tradycyjną będą uwzględniane w trakcie trwania licytacji i od razu pojawiają się na ekranie. W ten sposób uzyskana suma stanowić będzie cenę wywoławczą dla aukcji online, w przypadku odnotowania kilku zamówień na jedną pozycję, licytacja rozpocznie się od przedostatniego pod względem wysokości limitu powiększonego o jedno postąpienie.

W katalogu aukcyjnym znalazło się 276 pozycji z 10 różnych dziedzin. Staraliśmy się bardzo dokładnie opisać stan wszystkich obiektów aukcyjnych. Każdy wolumin został skrupulatnie obejrzany i opisany.

Kategorie odpowiadają Państwa dotychczasowym zainteresowaniom i potrzebom.

W każdej  znich znalazło się kilka książek droższych, bardziej wartościowych i rzadszych, ale są także małe, przyjemne drobiazgi. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie. 


Pełny katalog aukcyjny wraz z regulaminem dostępny jest pod adresem:

http://static.onebid.pl/img/368/katalog.pdf

Zapraszamy do udziału w aukcji:

https://sobieski.onebid.pl/auctions/

 

Z bibliofilskim pozdrowieniem

Organizatorzy:

ANTYKWARIAT SOBIESKI Paweł Kołata, Justyna Kołata s.c.
ANTYKWARIAT SOBIESKI Paweł Kołata

"Pokaż mi swoje książki, a powiem Ci, kim jesteś".

Lubicie to, dajcie łapkę w górę:

https://www.facebook.com/antyksobieski/#

https://www.antyksobieski.pl/images/frontend/theme/default2/social/fb_bw.png 

 

 

 

Polecane artykuły

Druga aukcja bibliofilska książek i starodruków.

Druga aukcja bibliofilska książek i starodruków.

02-04-2018
Druga aukcja bibliofilska książek i starodruków. Antykwariat Sobieski zma zaszczyt poinformować Państwa, że Druga Aukcja książek i starodruków zorganizowana przy naszym współudziale odbędzie się w dniach 1.04.2018 - 14.04.2014 na profesjonalnym portalu aukcyjnym OneBid, znanym...
Dlaczego warto kupować pierwodruki, pierwsze i wczesne wydania literatury.

Dlaczego warto kupować pierwodruki, pierwsze i wczesne wydania literatury.

07-06-2016
Pierwodruki czy pierwsze wydania. Wartość pierwszych wydań klasyki powieściowej XX-go wieku na światowym rynku książki wzrosła w ciągu kilkunastu ostatnich lat znacząco. 
Książka najlepszym prezentem…

Książka najlepszym prezentem…

20-07-2017
Książka najlepszym prezentem…