BANDTKIE- NUMISMATYKA KRAJOWA 1840-41 T.1-2 komplet numizmaty 65 tablic EGZEMPLARZ WYJĄTKOWY

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 5976
  • Dostępność: Jest Jest  (1 szt.)

  • Historia ceny
  • szt.
  • 14 999,00 zł

BANDTKIE- NUMISMATYKA KRAJOWA 1840-41 T.1-2 komplet numizmaty 65 tablic

BANDTKIE
NUMISMATYKA KRAJOWA 1840-41
T.1-2 komplet
numizmaty 65 tablic

Zachowane są prawie wszystkie tablice litografowane: brak jedynie pierwszej litografii z herbami Podskarbich Wielkich Koronnych i W.K. Litewskiego (druga jest). Egzemplarz przeglądnąłem zgodnie z Estreicherem i zbiorami bibliotek cyfrowych. Książka ma bardzo ciekawą proweniencję. Znajduje się w niej pieczątka "Muzeum Polskie w Raperswilu" z dodaniem "DUBLET" co świadczy o wyłączeniu z księgozbioru słynnego polskiego muzeum w Szwajcarii. Dzięki wycofaniu z biblioteki raperswilskiej książka uniknęła zagłady w czasach II wojny światowej: przypomnijmy - w zgodnie z testamentem założyciela Muzeum, Władysława Broël-Platera, kilka lat po odzyskaniu niepodległości liczącą ponad 70 tys. woluminów biblioteka została przewieziona do Polski, trafiając do nowo powstałej Biblioteki Narodowej w Warszawie. Niestety cenne i unikatowe zbiory BN, wraz ze zbiorami bibliotecznymi Muzeum w Raperswillu, zostały spalone przez hitlerowców po upadku powstania warszawskiego. Egzemplarz ten przetrwał jedynie dlatego, iż został dawniej wycofany z biblioteki z powodu dubletu i przeznaczony do sprzedaży.

Książka zawiera również pieczątki późniejszych właścicieli Józefa Barwińskiego (pisarz, numizmatyk), Stanisława Aulicha (prawnik, II RP) i Janusza Ptaszyńskiego (lekarz, czasy powojenne). Egzemplarz ma z tyłu karteczkę z Domu Książki świadczącą o przeznaczeniu do obrotu. Ciekawostką numizmatyczną są notatki m.in. J. Barwińskiego oraz rysunki tuszem i akwarelą (na odwrocie litografii) różnych medali niewymienionych z dziele. Wśród nich są liczne unikaty ze zbiorów znanych numizmatyków, jak np. dra Kuczyka (wymienionego przez Bandtkiego w tomie II "Numismatyki…". Polecam - duża rzadkość, tym bardziej w zachowanej oryginalnej oprawie półskórkowej z epoki. Ciekawa proweniencja.
 
Warszawa 1839-1840, str. 2 nl., VIII, 159, 1 nl., IX, 1 nl. Tablice: 1 nl., 5 tablic lit. oznaczonych A—E oraz tab. 1—35; T. II, str. 2 nl., II, 128, XII, IX, 1 nl. i tablic: 2 nl. oraz tab. lit. 36—65; format 17,5x23 cm.
 
TWARDA OPRAWA PÓŁSKÓREK Z EPOKI ZE ZŁOCENIAMI
 
Stan DB:
podklejenie płótnem od wewnątrz (naprawa wykonana bez większych naruszeń oryg. oprawy (por. zdjęcia). Załamanie jednego rogu oprawy. Otarcia brzegów oprawy (por. foto). Część miedziorytów podkolorowywana akwarelą w epoce. Przednia wyklejka przyklejona na całej długości do wnętrza okładziny. Karta tytułowa podklejona do wyklejki. Blok poluzowany z przodu - przerwanie szycia na łączeniu z przednią okładką, całość podklejona na 2 kolejnych kartach dzieła (słabo się już trzyma, może wymagać naprawy). Reszta bloku zwarta, dobrze trzyma się oprawy. 1 tablica (Ewaluacji monet) naddarta w jednym miejscu. Widoczny ślad po dawnym zalaniu, gdzieniegdzie rdzawe plamki, zabrudzenia, nie ma jednak żadnych grzybków, przykrego zapachu etc. Ubytek jednej tablicy (obok naklejona fotografia z pełną tablicą), jedna strona podklejona od tyłu cienkim paskiem starego papieru. Karta tytułowa tomu II naderwana przy bloku, ze śladami dawnego podklejenia. Brak pierwszej tablicy w litografii z herbami Podskarbich Wielkich Koronnych i W.K. Litewskiego (druga jest). Poza tym karty w porządku.