Stanisław Lem to czołowy przedstawiciel polskiej fantastyki naukowej, filozof, futurolog i eseista, choć w swoim dorobku ma również powieści realistyczne i teksty satyryczne.
Jego kariera literacka zaczęła się od współpracy z czasopismami ("Kuźnica", "Tygodnik Powszechny", "Nowy Świat Przygód"), gdzie początkowo zamieszczał wiersze, później zwyczajowo dodawane jako aneks do "Wysokiego Zamku", oraz opowiadania o tematyce okupacyjnej.
W "Nowym Świecie Przygód" wydrukowano też w odcinkach jego pierwszą powieść fantastyczną, zatytułowaną "Człowiek z Marsa".
"Na wielokształtność omawianej twórczości zwrócił uwagę Jan Błoński już w roku 1961 ("Życie Literackie" nr 497). Stanisław Lem dotknął wszystkich prawie możliwości, jakie daje pisarzowi współczesna science-fiction. Można nawet powiedzieć, że w swojej – chronologicznie zwięzłej, lecz ilościowo obfitej – twórczości powtórzył niejako ewolucję gatunku: w istocie, rozpoczął od powiastek prostych, ufnych, krzepiących ("Astronauci", "Obłok Magellana"), by wkrótce dojść zarówno do parodii ("Dzienniki gwiazdowe Ijona Tichego"), jak do apokaliptycznej i koncentracyjnej wizji "najgorszego z możliwych światów" ("Eden"). Co więcej – systematycznie sprawdzał szanse literackie, które przynosi fantazja naukowa." Źródło: https://culture.pl/
Dziś rozpoczynamy cykl, w którym pokażemy wszystkie pierwsze wydania dzieł Stanisława Lema.
Na początek prezentujemy pierwszą powieść fantastyczną Stanisława Lema w pierwszym wydaniu zwartym, czyli książkowym.
LEM Stanisław
CZŁOWIEK Z MARSA
B.m.: b.w., b.r. [ok. 1989]. str.104, format 14,5x2 cm,
MIĘKKA OKŁADKA WYDAWNICZA
Maszynopis powielany. Blok książki klejony.
Człowiek z Marsa – pierwsze literackie dzieło Stanisława Lema, wydane w roku 1946 w czasopiśmie „Nowy Świat Przygód”, pisane jeszcze w czasie wojny. W wydaniu książkowym pojawiło się dopiero w 1994 roku, nakładem Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOWA – wcześniej dostępne było jedynie w nieoficjalnej, fanzinowej wersji. W 2009 wznowione w jednym tomie z opowiadaniami i wierszami Lema z tego okresu w tomie Człowiek z Marsa. Opowiadania młodzieńcze. Wiersze.
Sam autor uważał utwór za wyjątkowo naiwny i słaby, który chciałoby się pogrzebać na wieki „na cmentarzu ogólnej nieczytelności”
Rzadkie!
Stan BDB/ ŁADNY EGZEMPLARZ
Lubicie to, dajcie łapkę w górę:
https://www.facebook.com/antyksobieski/#