Rzadka i ważna publikacja, czyli "Popiół i diament" z 1948 roku.

19-03-2016

https://antyksobieski.pl/uploads/blog/main/thumbnail/thumb_3-stThumbnailPlugin.jpg?lm=1460055047

 

ANDRZEJEWSKI Jerzy
POPIÓŁ I DIAMENT
Powieść.
Pierwsze wydanie!
Warszawa 1948. Czytelnik. 8, s. 334, [1]. brosz. Klub Dobrej Książki, nr 1

...

"W 1946 roku Andrzejewski zaczął pisać swoją najgłośniejszą powieść - "Popiół i diament". Wychodząc początkowo od historii o znanym z prawości adwokacie, który w obozie koncentracyjnym stał się znienawidzonym przez współwięźniów kapo, a po wojnie chciał odzyskać swoje dawne miejsce w społeczeństwie, pisarz namalował panoramę Polski tuż po wojnie. Powieść została zdominowana przez wątek Maćka Chełmickiego, młodego żołnierza AK, któremu wydano rozkaz wykonania wyroku śmierci na sekretarzu PPR. Bohater przeżywa rozdarcie pomiędzy koniecznością żołnierskiej wierności przysiędze a pragnieniem powrotu do normalnego życia. Wydany w 1948 roku utwór wywołał duże zainteresowanie i silne kontrowersje. Autorowi miano za złe fałszowanie historii, przedstawienie przejmowania władzy przez komunistów jako pokojowego aktu zgodnego z wolą narodu, AK natomiast jako element destabilizujący i wichrzycielski. Recenzenci lewicowej "Kuźnicy" mieli natomiast Andrzejewskiemu za złe, że jego powieść nie ma dostatecznie jasnej wymowy ideologicznej - Chełmicki był przedstawiony z sympatią, brakowało im jednak optymistycznej wizji przyszłej Polski." Źródło: www.culture.pl

""Górowanie złowrogich akcji podziemia [...] nad racjami strony przeciwnej, które albo w ogóle w powieści do głosu nie dochodzą, albo zamykają się w granicach abstrakcyjnego humanitaryzmu 'wiary w człowieka' (Marcin), albo też przedstawione są jako racje jednej tylko doktryny (Szczuka) - stanowi między innymi o niesłusznym klimacie powieści" Melania Kierczyńska na łamach "Kuźnicy" (cyt. za: M. Fik "Kultura polska po Jałcie", Londyn 1989, str. 95-96).

Andrzejewski przyjął te zarzuty i w opublikowanej w 1950 roku samokrytyce pt. "Notatki. Wyznania i rozmyślania pisarza" odciął się od swojej wcześniejszej twórczości, w tym od "Popiołu i diamentu." Autor systematycznie zmieniał tekst powieści do 1954. Źródło: www.wikipedia.org.

Książka rzadka i ważna, ponieważ podejmuje trudny temat miejsca niedawnych konspiratorów w nowej, powojennej rzeczywistości.

Lubicie to, dajcie łapkę w górę:

https://www.facebook.com/antyksobieski/#

https://www.antyksobieski.pl/images/frontend/theme/default2/social/fb_bw.png 

Polecane artykuły

Dlaczego warto kupować pierwodruki, pierwsze i wczesne wydania literatury.

Dlaczego warto kupować pierwodruki, pierwsze i wczesne wydania literatury.

07-06-2016
Pierwodruki czy pierwsze wydania. Wartość pierwszych wydań klasyki powieściowej XX-go wieku na światowym rynku książki wzrosła w ciągu kilkunastu ostatnich lat znacząco. 
Pierwsze wydanie i pierwodruk "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza

Pierwsze wydanie i pierwodruk "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza

12-09-2018
Pierwsze wydanie i pierwodruk "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, czyli jak to z tym Tadziem było... W katalogu naszej najbliższej aukcji, która odbędzie się już w sobotę 6 października 2018, znalazło się paryskie wydanie "Pana Tadeusza" z 1834 roku.... Pierwsze wydanie "Pana Tadeusza"...
"Większość ludzi nie chce pływać, dopóki nie nauczy się pływania", czyli "Wilk stepowy" Herman Hesse wyd.1 z 1929.

"Większość ludzi nie chce pływać, dopóki nie nauczy się pływania", czyli "Wilk stepowy" Herman Hesse wyd.1 z 1929.

07-04-2016
"Większość ludzi nie chce pływać, dopóki nie nauczy się pływania. Oczywiście, że ludzi nie chcą pływać....