Herculis Saxoniae - Medicinae 1682 Polonik, Akademia Zamojska, kołtun polski

31-03-2023

Dział "Najlepsze z najlepszych", czyli creme de la creme, "The best of the best" nie tylko z naszej oferty, ale najlepsze na rynku. Rzeczy ekstremalnie rzadkie, druki cenne i poszukiwane, prawdziwe białe kruki.

Książki te najczęściej nie goszczą na łamach naszego serwisu internetowego, nie są dostępne dla ogółu, ale wyłącznie dla starannie wyselekcjonowanej i zamożnej Klienteli. 

Aby otrzymywać powiadomienia o nowościach z tego działu, należy zarejestrować się w sklepie podając pełne dane wraz z nr telefonu oraz wyrazić zgodę na subskrybcję wiadomości  z kategorii "Newsletter VIP". 

Z uwagi na fakt, iż działamy na rynku antykwarycznym od wielu lat, mamy duże doświadczenie w pozyskiwaniu cennych obiektów. Pomożemy Państwu pozyskać najbardziej poszukiwane w Polsce dzieła.

Dzisiaj ośmielamy się polecić ten wyjątkowy polonik, chociaż nie starodruk polski.

Practicae quondam Proferroris celeberrimi. Opera Practica quibus hac Nona editione accesserunt quae Pagina versa Indicature … 

Patavii 1682; str. (2), VI, 572, druk dwuszpaltowy; format folio: 23x34 cm 

Starodruk zawiera m. in:

50 stronicowy rozdział na temat kołtuna polskiego - czyli De Pilica, w spisie treści podana jest pełna nazwa 'De Pilica Polonica"- zapoczątkowany przedmową rektora Akademii Zamojskiej datowaną na rok 1599. Jest to  więc ciekawy materiał źródłowy ilustrujący działalność  pierwszych lat Akademii Zamojskiej i istnienia Zamościa jako takiego. W dalszej części znajduję się tekst opisujący kwestie nazewnictwa, gdzie padają polskie nazwy: Barszcz, Koltvn, Koltvnum, Gozdziec i ich odmiany, tu również znajdujemy odniesienie do Akademii Zamojskiej.  Wreszcie sam rozdział poprzedzony jest 4 stronicowym „Prefatio ad Lectorem” gdzie również są odniesienia do Polski m. in pada nazwisko Tarnowskiego.

W pozostałej części znajdujemy nast. rozdziały:
Omnia quam ante cura emendatiore (pars prima).
Praelectionum, Practicarum (pars secunda)
Praelectionum practicarum (Pars tertia).
In qua agitur de affectibus mulierum -
Patauini Professoris Medici Primarij : De febribus Proemium - De Melancholia - De Lue Venera - De Pulsibus - de Vrinis.
We wszystkich rozdziałach podawany jest całokształt wiedzy medycznej o danych schorzeniach, z nawiązaniem do poprzedników od Galena począwszy. Podawane są liczne kuracje danego schorzenia z bardzo obszernymi i przejrzystymi receptami na różnego rodzaju leki.
 
O autorze:
Ercole Sassonia znany jako:  Hercules de Saxonia, Hercules Saxonia Patavinus, or Hercules of Saxon (1551 – 1607 ) . Urodził się i zmarł w Padwie i był jednym z wielkich włoskich klinicystów renesansu. Wykształcił się w swoim rodzinnym mieście i ukończył studia medyczne na Uniwersytecie w Padwie. W 1575 został profesorem praktyki medycznej . Znany jako nauczyciel, został zaproszony do Wiednia przez cesarza Maksymiliana II, gdzie pozostał do 1600 roku. Jego główne prace naukowe dotyczyły diagnostyki, chorób skóry i chorób wenerycznych.

 

TWARDA OPRAWA PÓŁSKÓREK Z EPOKI Z WYPUKŁYMI ZWIĘZAMI. OBCIĘCIA KART BARWIONE.


Stan DB/ przetarcia krawwędzi grzbietu i narożników, drobne typowe dla tamtej epoki błędy drukarskie z numeracją stron , miejscowe odbarwienia papieru.

Lubicie to, dajcie łapkę w górę:

 

https://www.facebook.com/antyksobieski/#

https://www.antyksobieski.pl/images/frontend/theme/default2/social/fb_bw.png 

Polecane artykuły

Najlepsze z najlepszych. Bibliotheca Fratrum Polonorum. Skarbnica dorobku piśmienniczego braci polskich.

Najlepsze z najlepszych. Bibliotheca Fratrum Polonorum. Skarbnica dorobku piśmienniczego braci polskich.

21-06-2018
Najlepsze z najlepszych. Bibliotheca Fratrum Polonorum. Skarbnica dorobku piśmienniczego braci polskich. Od dłuższego czasu pragniemy podzielić się z Państwem na naszym blogu dziełami najlepszymi z punktu widzenia inwestycyjnego, bo najbardziej rzadkimi starodrukami polskimi lub trudno...
Szczerbic -  Artykuły Securitatis ... Speculum Saxonum albo Prawo Saskie Y Mydeburskie. Rzadkie polskie starodruki prawnicze.

Szczerbic - Artykuły Securitatis ... Speculum Saxonum albo Prawo Saskie Y Mydeburskie. Rzadkie polskie starodruki prawnicze.

08-11-2018
Szczerbic - Artykuły Securitatis ... Speculum Saxonum albo Prawo Saskie Y Mydeburskie. Rzadkie polskie starodruki prawnicze. "Najlepsze z najlepszych", czyli creme de la creme, "The best of the best" to dział, gdzie prezentujemy rzeczy ekstremalnie rzadkie, druki cenne i...
Starodruki medyczne polonica.

Starodruki medyczne polonica.

28-09-2018
Najlepsze z najlepszych. Starodruki medyczne polonica. W związku ze zbliżającym się wielkimi krokami finałem "3. Aukcji książek i starodruków" Antykwariatu Sobieski, przedstawimy Panstwu trzy  tematycznie powiązane starodruki, które weszły do katalogu tejże imprezy....
Mikołaj z Błonia z 1488 roku. Polski inkunabuł w europejskim stanie.

Mikołaj z Błonia z 1488 roku. Polski inkunabuł w europejskim stanie.

13-07-2018
Mikołaj z Błonia z 1488 roku. Polski inkunabuł w europejskim stanie. Warto zauważyć, że w obrocie krajowym w ciągu roku na polskich aukcjach pojawiają się zaledwie 1-2 inkunabuły. Stan zachowania polskich inkunabułów z uwagi na nasz dorobek dziejowy obfitujący w rozmaite wojny,...