Mikołaj z Błonia z 1488 roku. Polski inkunabuł w europejskim stanie.

13-07-2018

ANTONINUS FLORENTINUS (1389-1459). Confessionale: DE ADMINIST SACRAMENT

Współoprawne z

MIKOŁAJ z Błonia [NICOLAUS DE BLONY]. (fl. 1434-38). Tractatus sacerdotalis de sacramentis.

Arge [n] tine [Strassburg]: Martin Flach, 1488, k. 126 [I-VII, b-q8] ,oprawa kartonowa późniejsza ze skórzanym szyldzikiem i złoconymi napisami na licu [XIX, XXw.?], format 14,5 x 20 cm.

Est. T.XIII, 171 Wierzbowski. Inkunabuł – Polonik!

Stan bardzo dobry, papier zdrowy z nielicznymi przebarwieniami.

Odręczne marginalia z epoki, bardzo liczne, efektowne  inicjały czerwonym inkaustem w epoce.


Pierwszy poszyt to karta tyt. i 7 liczbowanych kart pracy "Confessionale: Defecerunt scrutantes scrutinio" przez Antoninus Florentine (1 nn., VII num. BL.), drukowanego w 1488  w Strasburgu przez Martina Flacha: „Przewodnika po spowiedzi” przez Antoninus Florentine (1389-1459), arcybiskupa Florencji i Dominikanów.

Drugi poszyt to wydany w tym samym roku przez tą samą oficynę, prawie kompletny polonik autorstwa Mikołaja z Błonia [Nicolaus de Blony, tudzież Nicolaus de wie lub Nicolaus de Staravolcio de błonie; zm. 1440]; brakuje kart kolacjonowanych literami a-a5. Jest to „Traktat o sakramentach” powstały z polecenia bpa Stanisława Ciołka, ca roku 1430, z przeznaczeniem dla kleru diecezji poznańskiej. Na mocy specjalnego postanowienia bpa, proboszczowie obowiązani byli do posiadania kopii traktatu. Autor pisząc traktat starał się ominąć zawiłości natury scholastyczno-kanonistycznej, podkreśla odrębność zwyczajów polskich, zaznacza swą indywidualność . Traktat cieszył się ogromną popularnością nie tylko w Polsce, ale również za granicami kraju. "Jeden z najwcześniejszych przykładów oficjalnych podręczników" (Schulte II, 443).

Autor pochodził z Błonia (Mazowsze), jego ojcem był niejaki Falisław. Od roku 1414 studiował w Akademii Krakowskiej pod kierunkiem Stanisława ze Skrabimierza i Pawła Włodkowica. W 1415 został bakałarzem in artibus, w roku 1421 magistrem, a nieco później uzyskał doktorat dekretów. W latach 1422-1427 wykładał na Akademii w stopniu bakałarza, w tym czasie dostał przydomek "pszczółka" ze względu na pracowitość i dokładność w pracy. W tym samym okresie był także kapelanem królewskim, pracując jednocześnie w kancelarii nadwornej przy Stanisławie Ciołku. W 1427 poprosił władze uniwersytetu o przeniesienie na probostwo. Władze pozwoliły mu i został proboszczem Charłupi Mniejszej (archidiecezja gnieźnieńska). Po konsekracji Ciołka na biskupa poznańskiego został jego kapelanem (przeniósł się do Poznania w styczniu roku 1429) i pracował nad podręcznikiem dotyczącym sakramentów, który po ukończeniu został wydany w wielu krajach Europy. W roku 1435 prawdopodobnie towarzyszył Ciołkowi do Bazylei (wybrany przez kapitułę poznańską jej prokuratorem na tamtejszym soborze). Ostatnie lata życia spędził na rodzinnym Mazowszu, prawdopodobnie w Czersku, gdzie objął probostwo po śmierci Ciołka (1437). Był też członkiem kapituły płockiej i kanonikiem kolegiaty warszawskiej.

Martin Flach kilkakrotnie wydawał Traktat o sakramentach Mikołaja z Błonia. Pochodzący z Bazylei drukarz, był aktywny w Strassburgu w latach 1472 – 1500, gdzie przejął sławną oficynę Johannesa Mentelina (ok. 1410 - 1478), po jego zięciu Adolfie Ruschu (1435-1489). Wydanie z roku 1488 nie różni się znacząco od innych edycji Traktatu, które opuściły drukarnię Martina Flacha. Uwagę zwracają noty rękopiśmienne umieszczone w książce oraz ozdobne wykonane czerwonym inkaustem inicjały.

Na uwagę zasługuje również piękny stan zachowania, zwłaszcza że duże zapotrzebowanie na opracowanie, dające duchownym wskazówki jak odprawiać mszę, sprawiło że większość egzemplarzy nosi ślady intensywnego użytkowania! Bardzo rzadki inkunabuł w europejskim stanie zachowania!

Warto zauważyć, że w obrocie krajowym w ciągu roku na polskich aukcjach pojawiają się zaledwie 1-2 inkunabuły. Stan zachowania polskich inkunabułów z uwagi na nasz dorobek dziejowy obfitujący w rozmaite wojny, pożary, zniszczenia pozostawia z reguły wiele do życzenia, w związku z czym na rynku utarło się pojęcie: europejski stan zachowania i polski stan zachowania.

 

Ten egzemplarz nie jest już dostępny!

 

"Najlepsze z najlepszych", czyli creme de la creme, "The best of the best" to dział, gdzie prezentujemy rzeczy ekstremalnie rzadkie, druki cenne i poszukiwane, prawdziwe białe kruki- nie tylko z naszej oferty, ale najlepsze na rynku.

Książki te najczęściej nie goszczą na łamach naszego serwisu internetowego, nie są dostępne dla ogółu, ale wyłącznie dla starannie wyselekcjonowanej i zamożnej Klienteli. 

Aby otrzymywać powiadomienia o nowościach z tego działu, należy zarejestrować się w sklepie podając pełne dane wraz z nr telefonu oraz wyrazić zgodę na subskrybcję wiadomości  z kategorii "Newsletter VIP". 

Z uwagi na fakt, iż działamy na rynku antykwarycznym od wielu lat, mamy duże doświadczenie w pozyskiwaniu cennych obiektów. Pomożemy Państwu pozyskać najbardziej poszukiwane w Polsce dzieła.

 

Lubicie to, dajcie łapkę w górę:

 

https://www.facebook.com/antyksobieski/#

https://www.antyksobieski.pl/images/frontend/theme/default2/social/fb_bw.png 

 

 

Polecane artykuły

Najlepsze z najlepszych. Bibliotheca Fratrum Polonorum. Skarbnica dorobku piśmienniczego braci polskich.

Najlepsze z najlepszych. Bibliotheca Fratrum Polonorum. Skarbnica dorobku piśmienniczego braci polskich.

21-06-2018
Najlepsze z najlepszych. Bibliotheca Fratrum Polonorum. Skarbnica dorobku piśmienniczego braci polskich. Od dłuższego czasu pragniemy podzielić się z Państwem na naszym blogu dziełami najlepszymi z punktu widzenia inwestycyjnego, bo najbardziej rzadkimi starodrukami polskimi lub trudno...
Statut Wielkiego Xięstwa Litewskiego z 1693r. Rzadki polski starodruk sprzed 328 lat!

Statut Wielkiego Xięstwa Litewskiego z 1693r. Rzadki polski starodruk sprzed 328 lat!

11-08-2021
"Najlepsze z najlepszych", czyli creme de la creme, "The best of the best" to dział, gdzie prezentujemy rzeczy ekstremalnie rzadkie, druki cenne i poszukiwane, prawdziwe białe kruki- nie tylko z naszej oferty, ale najlepsze na rynku. Książki te najczęściej nie goszczą na łamach naszego...
Szczerbic -  Artykuły Securitatis ... Speculum Saxonum albo Prawo Saskie Y Mydeburskie. Rzadkie polskie starodruki prawnicze.

Szczerbic - Artykuły Securitatis ... Speculum Saxonum albo Prawo Saskie Y Mydeburskie. Rzadkie polskie starodruki prawnicze.

08-11-2018
Szczerbic - Artykuły Securitatis ... Speculum Saxonum albo Prawo Saskie Y Mydeburskie. Rzadkie polskie starodruki prawnicze. "Najlepsze z najlepszych", czyli creme de la creme, "The best of the best" to dział, gdzie prezentujemy rzeczy ekstremalnie rzadkie, druki cenne i...
Döbel - Neueröffnete Jäger-Practica cz.1-4 wyd. 1783

Döbel - Neueröffnete Jäger-Practica cz.1-4 wyd. 1783

16-10-2020
Döbel - Neueröffnete Jäger-Practica cz.1-4 wyd. 1783 cz.1-4 wyd. 1783 Dziś rozpoczynamy kolejny wątek na naszym blogu, czyli przedwojenne książki myśliwskie. Bierzemy na tapetę dość rzadki i efektowny starodruk myśliwski, stąd znalazł się on także w dziale prezentującym...
Starodruki medyczne polonica.

Starodruki medyczne polonica.

28-09-2018
Najlepsze z najlepszych. Starodruki medyczne polonica. W związku ze zbliżającym się wielkimi krokami finałem "3. Aukcji książek i starodruków" Antykwariatu Sobieski, przedstawimy Panstwu trzy  tematycznie powiązane starodruki, które weszły do katalogu tejże imprezy....