WAŃKOWICZ - KUNDLIZM
WAŃKOWICZ Melchior
KUNDLIZM
Londyn, 1947r. Wyd. Breitera, str. 88, format 12x17 cm
MIĘKKA OPRAWA
Wyd.1.
"Ta broszura, to cztery felietony o wspólnej tematyce, wybrane z pośród tygodniowych felietonów pisanych dorywczo i bez źródeł w „Dzienniku żołnierza APW" w okresie poprzedzającym Monte Cassino.
Poczyniwszy pewne skróty i uzupełnienia, drukuję je teraz, po ukończonym wysiłku wojennym, podzielając obawy, że grobowiec bohaterów może stać się legowiskiem kundli, a krew ich - cementem umacniającym mury megalomanii, które gnuśność wznosić ,'pocznie dookoła polskiego getta na emigracji.
Tych, którzy nie zechcą zostać w geccie - świat po za „przyjaznymi" drugimi oddziałami) nie będzie pytał o zdolność umierania, tylko o zdolność życia.
Może i te cztery felietony przydadzą się jako jeden z przyczynków służących zbiorowemu wysiłkowi - rewizji poglądu na nas samych."
"Zbiór felietonów poruszających temat zachowań Polaków na emigracji. Wzbudził tak olbrzymie kontrowersje, że gdy autor wydał „Kundlizm” w Rzymie w 1974 roku, kilka czasopism emigracyjnych na znak protestu zerwało z nim współpracę.
Bo „kundlizmem” nazwał Wańkowicz naszą cechę narodową, stanowiącą przeciwieństwo godności i szlachetności. Niniejsze teksty publicystyczne to bowiem nie tylko obserwacja emigranckiego życia w obcym kraju – to żarliwa i otwarta krytyka rodaków, próbujących na skróty, na cudzej krzywdzie zbudować własne szczęście." Źródło: Wydawnictwo Heraclon International
Zawiera: Szewc zazdrości kanonikowi, że został prałatem / Fumy / Kundlizm / Hodowla aniołów.
Nieczęste!
Stan DB/ podniszczona okładka