TETMAJER- JAK BABA DIABŁA WYONACYŁA Obrazki Zofja Stryjeńska

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 10357
  • Dostępność: Jest Jest  (1 szt.)
  • szt.
  • 3 599,00 zł

TETMEJER- JAK BABA DIABŁA WYONACYŁA
Obrazki Zofji Stryjeńskiej

TETMEJER Kazimierz
JAK BABA DIABŁA WYONACYŁA
Obrazki Zofji Stryjeńskiej

Kraków [1921]. "Fala" Spółka Wyd. 8, str. 45, [2], format 21 x 26cm, oprawa broszurowa wiązana
Wydano 1.100 egz.
7 barwnych całostronicowych rycin w ramach paginacji, ilustracje w tekście.

"Tekst upoważniał artystkę do stosowania tutaj mocnych środków, toteż z całą ochotą i werwą dała upust swemu temperamentowi. Nie wiadomo, co w tych ilustracjach wysuwa się na plan pierwszy: radosna barwność [...], znakomite uchwycenie sytuacji i ruchu, czy dowcip i humor zabarwiony góralską rubasznością. Zręczne winiety również celnie zdobią tę jedyną w swoim rodzaju książeczkę starannie wykonaną na japońskim papierze" (M. Grońska "Zofia Stryjeńska", Wr. 1991, str. 16))

Zofia Stryjeńska, (Ur. w 1891, zm. w 1976). -  malarka, graficzka, ilustratorka, scenograf, projektantka tkanin, plakatów i zabawek; związana z Warszawą i Zakopanem.

Była najbardziej znaną polską artystką plastykiem dwudziestolecia międzywojennego, wespół z Tamarą Łempicką.

Nazywana „księżniczką sztuki polskiej” (Mieczysław Grydzewski – „Wiadomości Literackie”), należała do ugrupowania artystycznego Rytm.

Z technik malarskich uprawiała głównie temperę, zajmowała ją też litografia, rysunek i plakat, projektowała zabawki, tkaniny dekoracyjne, była autorką ilustracji książkowych.

Do jej najbardziej znanych prac należą: Pastorałka, cykl Bożków słowiańskich i Pascha, ilustracje do Monachomachii Krasickiego, Pory roku, Kolędy, Cztery sakramenty oraz Tańce polskie.STAN DB/BDB/ okładki lekko podniszczone, luzem, wnętrze w stanie nienagannym