STĘCZYŃSKI - PIENINY I TATRY oraz TATRY W DWUDZIESTU CZTERECH OBRAZACH 160 rycin

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 6594
  • Dostępność: Jest Jest  (1 szt.)

  • Historia ceny
  • szt.
  • 14 999,00 zł
STĘCZYŃSKI Bohusz
2 tytuły w jednym woluminie:
PIENINY I TATRY: zbiór 80 malowniczych widoków
współoprawne z
TATRY W 24 OBRAZACH
STĘCZYŃSKI Bohusz
2 tytuły w jednym woluminie:
PIENINY I TATRY: zbiór 80 malowniczych widoków
przez Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego wolną ręką z natury, a na kamieniu pierwszy raz igłą rytowanych, z treściwych onych przez autora opisem 

Kraków 1860, Wyd. Dzieł Katol., Nauk i Roln. , str.16, 80k. tabl.: ilustr.

współoprawne z
TATRY W 24 OBRAZACH
skreślone piórem Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego
Kraków 1860 Wyd. Dzieł Katol., Nauk i Roln. , str.160 [2], 80k. tabl.: ilustr.

TWARDA OPRAWA PÓŁSKÓREK Z EPOKI ZE ZŁOCENIAMI, OBCIĘCIA KARTMARMORYZOWANE

"Maciej Bogusz Zygmunt Stęczyński (ur. 20 lutego 1814 r. w Hermanowicach, zm. 7 sierpnia 1890 r. w Krakowie) – polski poeta, podróżnik i rysownik.

W rękopisie Stęczyński pozostawił wspomnienia ze swoich podróży między innymi po Tatrach, Podtatrzu, Pieninach, Bukowinie, Beskidach, Śląsku, Orawie, Serbii, Siedmiogrodzie i Dalmacji. Wszystkie te rejony zwiedzał, rysował i opisywał. Był nierzadko pierwszym i jedynym w XIX w. piewcą ich piękna i twórcą wielu unikatowych widoków mających dużą wartość dokumentalną. Zawierają je głównie albumy Okolice Galicji, Pamiątka malownicza i poemat Tatry w dwudziestu czterech obrazach, do dziś często wykorzystywane jako źródło wiedzy oraz materiału ikonograficznego. Wykonał też unikatową serię rycin z pełną panoramą widoku z Kopca Kościuszki w Krakowie (1852). Jego dorobek w zakresie „krajowidoków” był niewiele mniejszy od dokonań sławnego Napoleona Ordy.

Przed Walerym Eljaszem-Radzikowskim i Tytusem Chałubińskim był najlepszym polskim znawcą Tatr, lepszym nawet od Wincentego Pola. Po wspomnianych regionach Europy wędrował nieraz o chlebie i wodzie, o czym pisał w swoich poematach – był prawdziwie nieraz głodny i spał pod gołym niebem. Pracował ciężko w okresach zimowych, aby móc w okresie od wczesnej wiosny do jesieni wędrować z notatnikiem i szkicownikiem. Przewodnikiem Stęczyńskiego, gdy ten w latach 1845 i 1851 zwiedzał Podhale i Tatry, był Józef Bigos, góral, doskonały znawca gór, pochodzący prawdopodobnie z Bukowiny.

Utwory Stęczyńskiego, mimo że stanowią w znacznej części poezję pisaną średniówką z rymami, są źródłem wielu informacji geograficznych i folklorystycznych.

Karkonoskiego Ducha Gór zwanego „Rübezahlem” Stęczyński przetłumaczył jako „Rzepolicz”. Nazwa ta później została poprawiona na „Liczyrzepę”".
Źródło: wikipedia.org.

Ceny pojedyńczych rycin kształtują się na rynku na poziomie 50-120 zł.
Rzadkie!


STAN DB/ BDB/ grzbiet po fachowej konserwacji, wymienione wyklejki, dwie karty podklejone, jedna naddarta, NIELICZNE RDZAWE PLAMKI
EFEKTOWNY EGZEMPLARZ

oferta specjalna