SKŁADKOWSKI - NIE OSTATNIE SŁOWO OSKARŻONEGO 1964r.
SKŁADKOWSKI Sławoj
NIE OSTATNIE SŁOWO OSKARŻONEGO
Wspomnienia i artykuły
Londyn, 1964r., B. Świderski, str. 559, format 14x22 cm
"Nikt z ludzi rządzących Polską przedwrześniową nie zaznał goryczy przegrania, klęski w tym stopniu co Składkowski. Na głowę Składkowskiego spadł grad oskarżeń: od zdrady i tchórzostwa aż po napiętnowanie go jako kata rodaków i grabarza ojczyzny. Składkowski odważnie stawiał czoła pogardzie, wytrzymał burzę przeciw sobie, nie załamał się. Obdarzony talentem pisarskim szukał zapomnienia w piórze. Sięgnął do pogodnego dzieciństwa, chmurnej młodości, do Legionów, do uwielbianego Komendanta, do czasów, kiedy na różnych wysokich stanowiskach państwowych służył ojczyźnie - według swego przekonania - najlepiej jak umiał. I w tych wspomnieniach znalazł uspokojenie i... sławę świetnego felietonisty, najlepszego gawędziarza. Jego Kwiatuszki administracyjne zdobyły mu miejsce na Parnasie.
Ale gorycz, którą go przedtem napojono, pozostawiła gorzki smak i nie pozwoliła zapomnieć o błocie, z którym go zmieszano! Zdobywszy sobie pozycję znanego pisarza, przygotował w ostatnich latach przed śmiercią nową książkę pt. „Nie ostatnie słowo oskarżonego”.
Jest to próba pokazania subiektywnej prawdy sumienia człowieka, któremu historia wyznaczyła niewdzięczną rolę w chwili katastrofy dziejowej. Składkowski zbrojny „czystością intencji i uczciwością wykonania” wierzył, że ostatnie słowo, obiektywne, wypowie historia.
„Nie ostatnie słowo oskarżonego” zawiera 35 artykułów, obejmujących działalność państwową Felicjana Sławoja Składkowskiego, od pierwszych chwil odrodzonej Polski aż do katastrofy wrześniowej 1939 i wydarzeń bezpośrednio z nią związanych Książka ukazuje Autora jako niezrównanego polemistę, świetnego szermierza słowa, który umiał się bronić, ale potrafił także w odpowiedniej chwili zaatakować, zadając dotkliwe ciosy przeciwnikom".
Spis rzeczy:
Wstęp;
TWARDA OPRAWA WYDAWNICZA PŁÓCIENNA ZE SREBRZENIAMI.
Stan BDB-/ na przedniej wyklejce wpis własnościowy