GOSZCZYŃSKI - ZAMEK KANIOWSKI wyd.1. W-wa 1828

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 8251
  • Producent: ANTYKWARIAT SOBIESKI
  • Dostępność: Jest Jest  (1 szt.)

GOSZCZYŃSKI - ZAMEK KANIOWSKI wyd.1. W-wa 1828

GOSZCZYŃSKI Seweryn

ZAMEK KANIOWSKI

wyd.1.

Warszawa 1828, drukiem N.Glucksberga, księgarza i typografa króle: Warszawskiego Uniwersytetu, str. 160, portret autora na frontyspisie- litografia [sygn par E. Desmaisons], format 12,5x18,5cm

 

Seweryn Goszczyński (ur. 4 listopada 1801 w Ilińcach koło Humania, zm. 25 lutego 1876 we Lwowie) – polski działacz społeczny, rewolucjonista, pisarz i poeta polskiego romantyzmu. Zasłynął jako autor wierszy patriotycznych oraz jeden z czołowych członków grona mesjanistycznego Andrzeja Towiańskiego. Współcześnie znany zwłaszcza dzięki powieści poetyckiej "Zamek kaniowski" oraz powieści gotyckiej "Król zamczyska". Obok Antoniego Malczewskiego i Józefa Bohdana Zaleskiego zaliczany do „szkoły ukraińskiej” polskiego romantyzmu.

"Zamek kaniowski" stanowi poemat romantyczny i jest typowym przykładem polskiego czarnego romantyzmu. Nawiązuje do wydarzeń koliszczyzny. Składa się z trzech części. Akcja rozgrywa się w Kaniowie na Ukrainie, obfituje w makabryczne i krwawe wydarzenia. Wśród wielu postaci tej frenetycznej powieści występują m.in. Kozacy (Szwaczka, Nebaba i ich ludzie, zazwyczaj rozbójnicy), zły polski rządca zamku, poślubiona przez niego podstępem Orlika (następnie mężobójczyni). Zamek zostaje na koniec zniszczony.

Rzadkie!

Egemplarz z ciekawą prowieniencją: w dwóch miejscach pieczęć "Jan Kanty Trzebiński w Radomiu".

Jan Kanty Rafał Trzebiński (ur. 28 października 1828, zm.11 czerwca 1899 w Radomiu) – polski drukarz i wydawca, związany z Radomiem.

W kilku wykropkowanych miejscach dopisano w epoce brakujące teksty, pismo ołówkiem i inkustem. Na marginesie wyjaśnienie osoby robiącej dopiski "Wiersze wymazane przez opiekuńczą cenzurę"- prawdopodobnie są to dopiski właściciela, Jana Kanty Trzebińskiego.

 

TWARDA OPRAWA PEŁNA SKÓRA WSPÓŁCZESNA OZDOBNA, NA LICACH OZDOBNE RAMKI ZWIEŃCZONE W NAROŻNIKACH OZDOBNYMI ZŁOCONYMI TŁOCZENIAMI, W ZWIERCIADLE OKŁADEK TŁOCZONY I ZŁOCONY OZDOBNIK, GRZBIET Z PODZIAŁEM NA POLA I BOGATYMI ZŁOCENIAMI, OOBCIĘCIA KART BARWIONE, WYKLEJKI Z RĘCZNIE WYKONANEGO PAPIERU MARMURKOWEGO W TZW. "PAWIE OCZKO", WNĘTRZA OKŁADEK WYKOŃCZONE ZŁOTĄ ROLKĄ. OPRAWA NAWIĄZUJĄCA STYLISTYKĄ DO ZBYTKOWNYCH OPRAW Z EPOKI!

Stan BDB-/ k.przedtyt. i litografia zdublowane w grzbiecie, mała dziurka na k.tyt., egzemplarz po konserwacji

SZEROKIE MARGINESY i BARDZO EFEKTOWNA OPRAWA!