PASZKIEWICZ - JAGIELLONOWIE A MOSKWA t.1 wyd. 1933

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 16352
  • Dostępność: Jest Jest  (1 szt.)

PASZKIEWICZ - JAGIELLONOWIE A MOSKWA t.1 wyd. 1933

PASZKIEWICZ Henryk

JAGIELLONOWIE A MOSKWA

t.1 

Warszawa 1933; Wydano z Zasiłku Funduszu Kultury Narodowej; str. [2], 454; format 17x25,5 cm

Treść pracy stanowi wielki konflikt dziejowy ,rozegrany na przestrzeni wieków w bezmiarze terenu wschodniej Europy między śmiało rywalizującymi potęgami.Przeciwnika Moskwy oznaczyłem mianem Jagiellonów : dynastia ta była świetnym wyrazicielem i obrońcą interesów obojga narodów-omówienie więc w następnych częściach pracy obok bliskiej Jagiellonom Litwy i roli Polski na wschodzie wydaje mi się dla pogłębienia problemu nieodzowną koniecznością.Ekspansja Polski na Rusi nie rozpoczęła się od Unji i wyłącznie przez Unję:pchnął żelazną ręką inicjatywę narodu ku wschodnim rubieżom już ostatni z królewskich Piastów:(...).Wniknięcie w dzieje polsko-litewskie XV i XVI wieku pozwala zrozumieć największy czyn Zygmunta Augusta-powstanie wspólnej Rzeczpospolitej.

Henryk Paszkiewicz (ur. 10 marca 1897 w Łodzi, zm. 8 grudnia 1979 w Londynie) – polski historyk, mediewista, analityk najstarszych źródeł ruskich.

TWARDA OPRAWA PÓŁSKÓREK. GRZBIET Z WYPUKŁYMI ZWIĘZAMI, TŁOCZENIAMI I ZŁOCENIAMI, DWA BARWNE SZYLDZIKI. ZACHOWANE OKŁADKI WYDAWNICZE KARTONOWE.

Stan DB+/ okładki wydawnicze z przebarwieniami, na k.tyt. zaplamienia i ślad po usuniętej pieczęci, dość ŁADNY EGZEMPLARZ