NIEMOJOWSKI – OBRAZKI SYBERYI wyd. 1875 Ilustrował E. M. Andriolli
NIEMOJOWSKI Ludwik
OBRAZKI SYBERYI
Ilustrował E. M. Andriolli
Warszawa 1875. Nakł. J. Ungra, str. [4], 497, [3], 6 k.tabl. ilustr.; format 12,5x20,5 cm
Zaw. m.in.: Pierwotne plemiona Syberyi, Fauna syberyjska, Syberyjska kolej żelazna, Obrazek z życia więziennego, Historya pisarza gminy wiejskiej, Mody i zwyczaje towarzyskie na Syberyi, Włóczęga na stepach, Wojna domowa w Chinach, Poszukiwacze złota w Syberyi, Filozof nad brzegami oceanu lodowatego.
„W wielu z nich [rozdziałów] dominuje element autobiograficzny [...]. Stanowią one próbę ukazania sytuacji zesłańca w środowisku całkowicie obcym kulturalnie i obyczajowo. Inne utwory tomu ukazują dalszą ewolucję pisarza, którego uwagę zwracają przede wszystkim problemy społeczne i etnograficzne zachodzące na opisywanych ziemiach [...]. Książka Niemojowskiego zyskała znaczną popularność, została przetłumaczona na angielski i wydana w r. 1883 w Londynie. Do tej popularności przyczyniły się bez wątpienia szkice związane z powstaniem Taipingów” (PSB).
Ryciny wykonał Michał Elwiro Andriolli (ur. 14 listopada 1836 roku w Wilnie, zm. 23 sierpnia 1893 roku w Nałęczowie)- polski rysownik, ilustrator i malarz, przedstawiciel romantyzmu.
Andriolli specjalizował się w malarstwie oraz grafice. Posługiwał się głównie ołówkiem, tuszem oraz gwaszem. Współpracował m.in. z polskimi czasopismami ilustrowanymi: „Tygodnik Ilustrowany”, „Kłosy”, „Tygodnik Powszechny”, „Biesiada Literacka”, „Wieniec”, dla których wykonał wiele ilustracji przedstawiających obiekty zbudowane na terenach Rzeczypospolitej, znajdujące się w obecnej Polsce, Litwie, Ukrainie oraz Białorusi. Wiele z nich już dzisiaj nie istnieje. Był wziętym ilustratorem książkowym, który współpracował z warszawskimi, paryskimi i londyńskimi wydawcami. Spośród najbardziej znanych dzieł literatury polskiej i obcej ilustrowanych przez Andriollego należy wymienić takie utwory jak: Stara Baśń J. I . Kraszewskiego, Lilla Weneda J. Słowackiego, Meir Ezofowicz E. Orzeszkowej, Urodzony Jan Dęboróg W. Syrokomli, Pamiętniki kwestarza I. Chodźki, Marya A. Malczewskiego oraz Ostatni z Mohikanów J. F. Coopera, Legenda wieków W. Hugo czy Romeo i Julia W. Szekspira. Artysta intensywnie pracował nad obrazami do dzieł Adama Mickiewicza. Był autorem m.in. najbardziej znanych i do dnia dzisiejszego popularnych rysunków do Pana Tadeusza.
Nieczęste.
TWARDA OPRAWA PŁÓCIENNA Z EPOKI, ZŁOCONA TYTULATURA NA GRZBIECIE, WYKLEJKI Z PAPIERU MARMORYZOWANEGO, OBCIĘCIA KART BARWIONE
Stan DB+/ drobne otarcia, przetarcia oprawy, złocenia zatarte, miejscami zaplamienia i zabrązowienia papieru