MATLAKOWSKI- ZDOBIENIE I SPRZĘT LUDU POLSKIEGO NA PODHALU oryginał

  • szt.
  • 1 299,00 zł

MATLAKOWSKI- ZDOBIENIE I SPRZĘT LUDU POLSKIEGO NA PODHALU oryginał

MATLAKOWSKI WŁADYSŁAW

ZDOBIENIE I SPRZĘT

LUDU POLSKIEGO NA PODHALU

Zarysy życia ludowego

z dwoma podobiznami autora, 65 tablicami i przeszło 150 rycinami w tekście

Wyd.2

Warszawa 1915. skład główny w Księgarni Gebethnera i Wolffa ; (Warszawa : Druk. i Lit. Jana Cotty), WYD.2; str. nlb.6, 138, LXV, k. tabl: ilustr., str. nlb. 10, format 21 x 29,5 cm

TWARDA OPRAWA SZEROKI PÓŁSKÓREK WSPÓLCZESNY, GRZBIET Z TŁOCZENIAMI I ZŁOCENIAMI ESTETYKĄ NAWIĄZUJĄCY DO OPRAW Z EPOKI, SKÓRA NA LICACH I W NARTOŻNIKACH PODBRAWIONA NA ZIELONO CELEM SCHARMONIZOWANIA Z PAPIEREM MARMURKOWYM OKŁADEK, OBCIĘCIA BARWIONE NA ZIELONO. ZACHOWANAE OKŁADKI KARTONOWE WYDAWNICZE. EFEKTOWNA OPRAWA!

Klasyczna monografia kultury materialnej Podhala. Bogata ikonografia.
Matlakowski, z wykształcenia lekarz, a kulturolog z zamiłowania, postanowił zagłębić się w szczegóły zdobienia stroju i przedmiotów codziennego użytku. Liczne ilustracje i tablice odrysowywał sam lub przy pomocy Stanisława Witkiewicza. Gotowa praca została ukończona tuż przed śmiercią Maltakowskiego i choć znalazł poparcie i chętnych promotorów, to ciągły brak funduszy uniemożliwiał publikację. Na łożu śmierci poprosił swojego przyjaciela – doktora Józefa Peszke o dopilnowanie wydania tego dzieła. Mimo wielu trudności książka ukazała się drukiem, a Peszke opatrzył ją obszernym wstępem poświęconym postaci autora. 
Wydana pośmiertni
praca, stanowiąca razem z wcześniejszym „Budownictwem ludowym na Podhalu” „pionierskie [...] dzieła, do dziś bezcenne, dotyczące nie tylko samego Podhala, lecz rownież i Tatr (pasterstwo i praca w lesie); stanowią podstawowe źrodło wiedzy o tradycyjnej lud. kulturze materialnej Podhala i Tatr Polskich” (WET 730).
Wstęp W.Tatarkiewicza.
Zawiera "Skorowidz wyraźeń gwary podhalańskiej".


Stan BDB/ brak karty tyt., pieczęci, poza tym ŁADNY EGZEMPLARZ