KRASIŃSKI - NIE-BOSKA KOMEDYIA wyd. Paryż 1837r.

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 5204
  • Dostępność: Jest Jest  (1 szt.)

  • Historia ceny
  • szt.
  • 6 999,00 zł
KRASIŃSKI ZYGMUNT
NIE-BOSKA KOMEDYIA
Wydanie A. Jełowieckiego i spółki
II wydanie [anonimowe]
Paryż 1837r., w Księgarni i Drukarni Polskiej, str. 174[4], format 13x20cm
OPRAWA TWARDA PÓŁSKÓREK Z EPOKI, GRZBIET OZDOBNY, BARWNE SZYLDZIKI

Ważne dzieło romantyzmu polskiego. Podobnie jak wyd.I ukazało się anonimowo.
Jak zaznaczał sam Z. Krasiński, jest to „dramat dotyczący się rzeczy wieku naszego, walka w nim dwóch pryncypiów: arystokracji i demokracji”.


Prowieniencja: sucha pieczęć Biblioteki Zatorskiej z herbem Pilawa, należącym do rodu Potockich. Właścicielami dóbr zatorskich byli kolejnoh- Poniatowscy, Tyszkiewiczowie, Wąsowiczowie, Potoccy. Potoccy  w 1836 r.c zęściowo przebudowali i odrestaurowali pałac zatorski wg. Projektu F. Lanciego nadając mu formę rezydencji w  stylu romantycznego neogotyku.

Widok ogólny zamku przedstawia min. rycina wg. L.Chodźko " LaPologne historique..." 1836-37.

Słynne było wyposażenie zamku zatorskiego,w XIXw. gdyż Potoccy sprowadzili tu wiele kosztowności, pamiątek  narodowych i dzieł sztuki, min. stylowe meble, srebrną tacę królowej Bony, pozłacane sztućce Napoleona, siodła królów Batorego i Sobieskiego, róg myśliwski z kości słoniowej Augusta II. Na pierwszym piętrze usytuowano bibliotekę i galerię,  a w niej obrazy takich mistrzów jak Leonardo da Vinci, Bacciarelli, Bernardo Canaletto. Niestety znaczna część kolekcji została zagrabiona przez Niemców w 1939r., część została wywieziona przez Maurycego Potockiego do jego majątku w Jabłonnie.


Stan DB /BDB oznaczenia własnościow, częściowo zamazan, miejscami zabrązowienia papieru

 
oferta specjalna