KOŹMIAN- PAMIĘTNIKI KAJETANA KOŹMIANA T. 1-6 (w 2 wol.) wyd. 1907

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 17666
  • Producent: ANTYKWARIAT SOBIESKI
  • Dostępność: Jest Jest  (1 szt.)

PAMIĘTNIKI

KAJETANA KOŹMIANA

obejmujące wspomnienia od roku 1780 do roku 1815

 

PAMIĘTNIKI KAJETANA KOŹMIANA

obejmujące wspomnienia od roku 1780 do roku 1815

6t. [komplet]

Kajetan Koźmian (ur. 31 grudnia 1771 w Gałęzowie koło Bychawy, zm. 7 marca 1856 w Piotrowicach), poeta polski, krytyk literacki, pamiętnikarz.

Pobrał staranne wykształcenie prawnicze w Zamościu i Lublinie, a następnie aplikował w palestrze lubelskiej. Pełnił wiele stanowisk urzędniczych i politycznych:

sekretarz Lubelskiej Komisji Wojewódzkiej w czasie powstania kościuszkowskiego,
administrator rządowy w Księstwie Warszawskim,
w 1812 powołany jako sekretarz Rady Generalnej Konfederacji Generalnej Królestwa Polskiego.
administrator rządowy w Królestwie Polskim,
senator – kasztelan Królestwa Polskiego.
Związany był również z masońską lożą Świątynia Izis i towarzystwem Iksów. Przyjaźnił się z wieloma wybitnymi osobistościami, m.in. Zygmuntem Krasińskim, Cyprianem Kamilem Norwidem, ks. Stanisławem Staszicem,Julianem Ursynem Niemcewiczem i Chopinem. Należał do największych przeciwników romantyzmu, uznając Mickiewicza za wichrzyciela. Był również przeciwnikiem powstania listopadowego.

Zmarł 7 marca 1856 w Piotrowicach.


Twórczość literacka
Jako poeta Koźmian zadebiutował bajką Sosna i małe drzewka, którą napisał w 1800 roku, a trzy lata później opublikował w różnych czasopismach. Po raz pierwszy zbiór jego wierszy wydano w Krakowie w 1881 (Różne wiersze). 7 lat później, również w Krakowie wydano Pisma prozą. Koźmian pracował również jako tłumacz i publicysta, zajmował się krytyka literacką. Koźmian pisał ponadto pamiętnik (został wydany we Wrocławiu w 1972 roku z komentarzem M. Kaczmarka).

„Pamiętniki” ukazały się pośmiertnie i stanowią „najbardziej wartościowe dzieło jego [autora] życia [...]. Zawarta w nich historia kilku pokoleń, jasność stylu, niepospolita siła plastyki tworzą z nich cenny dokument cywilizacji i obyczajów społeczeństwa” (PSB).

 

Warszawa 1907, Redakcya i Administracya Warecka, str. 143; 125; 142; 144;144; 149,format 11,5x17,5cm

TWARDA OPRAWA OZDOBNA PEŁNA SKÓRA WSPÓŁCZESNA, GRZBIET Z WYPUKŁYMI ZWIĘZAMI, TŁOCZENIAMI I ZŁOCENIAMI, NA LICACH OZDOBNE TŁOCZONE NA ŚLEPO BORDIURY, W ZWIERCIADLE OKŁADEK TŁOCZONE GODŁO NAPOLEŃSKIE: ORZEŁ W KORONIE, DZIERŻĄCY W SWOICH SZPONACH BŁYSKAWICE; OZDOBNA WYKLEJKA Z RĘCZNIE BARWIONEGO PAPIERU MARMORYZOWANEGO, WNĘTRZA OKŁADEK WYKOŃCZONE TŁOCZONĄ NA ŚLEPO ROLKĄ. OBCIĘCIA KART MARMORYZOWANE. ZACHOWANE OKŁADKI BROSZUROWE TOMÓW

Stan BDB/ PIĘKNY EGZEMPLARZ