KOBIETA W POEZYI POLSKIEJ rysunki Andriollego PIĘKNA OPRAWA WYDAWNICZA wyd.1885r.

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 3603
  • Dostępność: Jest Jest  (1 szt.)

  • Historia ceny
  • szt.
  • 2 799,00 zł

KOBIETA W POEZYI POLSKIEJ

Głosy poetów o kobiecie

przez Autora Antologii Polskiej

z 8 rysunkami Andriollego

BEŁZA Władysław - KOBIETA W POEZYI POLSKIEJ

Głosy poetów o kobiecie

przez Autora Antologii Polskiej

z 8 rysunkami Andriollego

Kraków i Warszawa 1885r., Nakładem Gebethnera i Wolffa, str. XV, 333, 3 nlb., 6 k. tablic z ilustr. [w miejscu 8-iu], format 14x20,5cm

Ryciny wykonał Michał Elwiro Andriolli  (ur. 14 listopada 1836 roku w Wilnie, zm. 23 sierpnia 1893 roku w Nałęczowie)- polski rysownik, ilustrator i malarz, przedstawiciel romantyzmu.

Andriolli specjalizował się w malarstwie oraz grafice. Posługiwał się głównie ołówkiem, tuszem oraz gwaszem. Współpracował m.in. z polskimi czasopismami ilustrowanymi: „Tygodnik Ilustrowany”, „Kłosy”, „Tygodnik Powszechny”, „Biesiada Literacka”, „Wieniec”, dla których wykonał wiele ilustracji przedstawiających obiekty zbudowane na terenach Rzeczypospolitej, znajdujące się w obecnej Polsce, Litwie, Ukrainie oraz Białorusi. Wiele z nich już dzisiaj nie istnieje. Był wziętym ilustratorem książkowym, który współpracował z warszawskimi, paryskimi i londyńskimi wydawcami. Spośród najbardziej znanych dzieł literatury polskiej i obcej ilustrowanych przez Andriollego należy wymienić takie utwory jak: Stara Baśń J. I . Kraszewskiego, Lilla Weneda J. Słowackiego, Meir Ezofowicz E. Orzeszkowej, Urodzony Jan Dęboróg W. Syrokomli, Pamiętniki kwestarza I. Chodźki, Marya A. Malczewskiego oraz Ostatni z Mohikanów J. F. Coopera, Legenda wieków W. Hugo czy Romeo i Julia W. Szekspira. Artysta intensywnie pracował nad obrazami do dzieł Adama Mickiewicza. Był autorem m.in. najbardziej znanych i do dnia dzisiejszego popularnych rysunków do Pana Tadeusza.

TWARDA OPRAWA WYDAWNICZA Z EPOKI, GRZBIET I LICO BOGATO ZDOBIONE. OPRAWA SYGNOWANA NALEPKĄ NA WYKLEJCE "G.FRITZSCHE, BUCHBINDEREI, LEIPZIG". OZDOBNE WYKLEJKI, OBCIĘCIA KART ZŁOCONE.

Stan DB/BDB nieznaczne otarcia krawędzi, niewielkie przetarcia, jedna karta luzem BARDZO EFEKTOWNY EGZEMPLARZ