JOYCE- PORTRET ARTYSTY, wyd.1 z 1931

  • szt.
  • 999,00 zł

JOYCE- PORTRET ARTYSTY, wyd. 1931

JOYCE JAMES

PORTRET ARTYSTY Z CZASÓW MŁODOŚCI

przekł. Zygmunt Allan

 

Wyd.1 w polskim przekładzie!

Portret artysty z czasów młodości (ang. A Portrait of the Artist as a Young Man) – powieść Jamesa Joyce’a publikowana w odcinkach w piśmie literackim „The Egoist” w latach 1914-1915; wydana w 1916 jest uznawana za autobiografię Joyce’a. Przedstawia wczesne lata życia bohatera Stephana Dedalusa i jego drogę do odkrycia w sobie powołania artysty. Przyjmuje się, że w postaci Dedalusa Joyce sportretował samego siebie.

„Portret...” jest przykładem powieści künstlerroman (szczególny rodzaj bildungsroman) w literaturze angielskiej. Joyce przedstawia proces intelektualnego, religijnego i filozoficznego dojrzewania młodego Dedalusa jako artysty, W miarę postępowania akcji powieści, Stephen Dedalus zaczyna także podawać w wątpliwość katolickie i irlandzkie wartości, na których został wychowany. Ostatecznie bohater udaje się do Paryża, aby tam realizować się jako artysta. W powieści można zaobserwować elementy modernistyczne, które Joyce w pełni rozwinął w powieściach Ulisses (1922) i Finneganów tren (1938).

Powieść na język polski przełożył Zygmunt Allan (1931) i Jerzy Jarniewicz (2005); ten drugi pod zmienionym tytułem Portret artysty w wieku młodzieńczym.

Warszawa 1931, Tow. "Rój", str. 326, format: 12x18 cm

TWARDA OPRAWA PEŁNA SKÓRA WSPÓŁCZESNA OKŁADKI OKOLONE ZŁOCONĄ ORAZ TŁOCZONĄ NA ŚLEPO BORDIURĄ, GRZBIET Z WYPUKŁYMI ZWIĘZAMI, GŁĘBOKIMI TŁOCZENIAMI. RĘCZNIE BARWIONY W MASIE PAPIER MARMORYZOWANY NA WYKLEJKACH, WSZYSTKIE OBCIĘCIA KART ZŁOCONE. WNĘTRZA OKŁADEK WYKOŃCZONE ZŁOCONĄ LINIĄ

Stan BDB-/ ślad po usunięciu pieczęci na k.tyt., ŁADNY EGZEMPLARZ