GAWALEWICZ; STACHIEWICZ- KRÓLOWA NIEBIOS wyd. 1895

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 10236
  • Dostępność: Jest Jest  (1 szt.)

  • Historia ceny
  • szt.
  • 1 499,00 zł

GAWALEWICZ; STACHIEWICZ- KRÓLOWA NIEBIOS wyd. 1895

GAWALEWICZ; STACHIEWICZ

KRÓLOWA NIEBIOS 

Legendy o Matce Boskiej.

Wyd. 2.

Tekst M. Gawalewicza, ilustracje P. Stachiewicza.

Warszawa 1895. Gebethner i Wolff., str. 170, [4], 12 k.tabl. ilustr., format 24x32,5cm.

Ozdobne inicjały, finaliki, winiety.
Na tablicach heliograwiurowe reprodukcje obrazów Stachiewicza: Dziewica z kwiatu, W stajence, W ucieczce do Egiptu, Siewna, Wniebowzięcie, Po cierniowej drodze, Po gwiaździstej drodze, Sobotni promyk, Przędza matki Boskiej, Ślubne wianki, Gromniczna, Śpiewak Matki Boskiej. 

Zbiór legend o Matce Boskiej opracowany przez Mariana Gawalewicza (1852-1910). Przygotowanie dzieła poprzedziło kilka lat własnych starań autora i korzystania ze "wskazówek osób z przedmiotem najbardziej obeznanych", takich jak Eliza Orzeszkowa, Jan Karłowicz, S. Jarzębowski (ze wstępu). Największym atutem książki są wyjątkowej urody ilustracje wykonane w technice heliograwiury wg rysunków Piotra Stachiewicza (1858-1938), do których pozowała żona artysty. Sam autor opracowania napisał o nich: "Kiedy zobaczyłem pierwsze szkice rzucone na papier, powiał na mnie od razu jakby czar jakiś, wnikający do duszy coraz głębiej, im dłużej się w nie wpatrywałem". Książka zyskała wielkie uznanie czytelników, a obrazy olejne przygotowane do prezentowanego albumu zachwyciły polską publiczność, wystawiano je wielokrotnie w Warszawie, Krakowie, a także w Wiedniu, gdzie krytyka chwaliła narodowy sposób ilustracji legend. Kartony przygotowane do wydania ich w książce znajdują się obecnie w MN w Krakowie.

 

TWARDA OPRAWA WYDAWNICZA Z EPOKI, PŁÓTNO Z TŁOCZONYM ZŁOTEM TYTUŁEM I DEKORACJĄ W POSTACI GWIAZD I BUKIETÓW KWIATÓW. OBCIĘCIA KART ZŁOCONE Z TRZECH STRON. OZDOBNE WYKLEJKI Z OPALIZUJĄCEJ MORY. SZEROKIE MARGINESY.

Efektowna oprawa.
 

Stan BDB-/ grzbiet po facjowej konserwacji, niewielkie zaplamienie na k.tyt. i sąsiedniej rycinie, pomimo to  ŁADNY EGZEMPLARZ