Ozdobne wyciski na oprawach, czyli superekslibrisy na zabytkowych książkach.

15-01-2019

Ozdobne wyciski na oprawach, czyli superekslibrisy na zabytkowych książkach.

polskie starodruki, starodruki polonica, rzadkie książki przedwojenne, cenne książki, antykwariat sobieski

Ozdobne wyciski na oprawach, czyli superekslibrisy na zabytkowych książkach.

Superekslibris (z łac. super – wyższy, ex libris – z ksiąg) – szczególna forma ekslibrisu, znaku własnościowego książki, stanowiąca część wystroju introligatorskiego oprawy.

Superekslibrisy pojawiły się wcześniej niż właściwe ekslibrisy, wklejane na osobnych karteczkach na wewnętrznej stronie okładki, już w XIV w. Zazwyczaj wykonane były techniką tłoczenia, czyli wycisków na skórze, często ze złoceniem, i przedstawiały motywy heraldyczne lub inicjały, najczęściej umieszczane centralnie w polu oprawy, rzadziej na grzbiecie. Stosowane najczęściej na bibliofilskich oprawach skórzanych, ale czasem również płóciennych i papierowych.

Dziś pokusimy się o pokazanie książki [chociaż tu można by polemizować, czy to właściwie książka] wyjątkowej, bo oflagowanej godłem króla polskiego Stanisława Leszczyńskiego:

SUPEREKSLIBRIS KRÓLA POLSKIEGO STANISŁAWA LESZCZYŃSKIEGO

Stanisław Bogusław Leszczyński herbu Wieniawa (ur. 20 października 1677 we Lwowie, zm. 23 lutego 1766 w Lunéville) – król Polski w latach 1705–1709 i 1733–1736 jako Stanisław I Leszczyński, książę Lotaryngii i Baru w latach 1738–1766, wolnomularz.

Ozdobna kasetka [pudełko, futerał] imitujące dziełoPhillipe'a Borniera "Conferences des Odonanses de Louis XIV", Paris 1733. W podonych kasetkach imitujących wolumin władca mógł ukryć tajną lub prywatną korespondencję, małą sztukę broni czy nawet butelczynę z alkoholem. Wrażenie woluminu dopełnia użycie karty przedtyt.,  tyt. oraz kolejnych 13 kart liczbowanych dzieła. Takie schowki doskonale komponowały się z resztą księgozbioru i skrywały tajemnice przed niepożądanym wzrokiem. Format kasetki 19 x 25 cm, wymiary wnęki - schowka 14,5 x 21cm.

TWARDA OPRAWA PEŁNA SKÓRA Z EPOKI Z TŁOCZENIAMI I ZŁOCENIAMI. GRZBIET Z PODZIAŁEM NA POLA, BOGATO ZŁOCONY. W ZWIERCIADLE PRZEDNIEGO LICA ZLOCONY SUPEREKSLIBRIS KRÓLA POLSKIEGO STANISŁAWA LESZCZYŃSKIEGO: TARCZA PIĘCIOPOLOWA, W PRZECIWLEGŁYCH POLACH HERBY POLSKI I LITWY, W POLU SERCOWYM KRÓLEWSKI HERB WIENIAWA, CAŁOŚĆ W OZDOBNYM KARTUSZU ZWIEŃCZONYM KORONA KRÓLEWSKĄ. OKŁADKA ZAMKNIĘTA ZŁOTĄ LINIĄ I OZDOBNĄ ZŁOTĄ BODIURĄ. PAPIER WYKLEJEK MARMURKOWANY.

Lit.: Manuel de l’amateur de reliures armoriées française, Paryż 1924-1935, plansza 2684 (inne warianty);
M. Sipayłło, Polskie superexlibrisy…, s. 252-253 (inne warianty);
Stanisław Leszczyński. Król Polski księciem Lotaryngii. Wystawa..., Warszawa 2005 (kilka innych wariantów).
OGROMNA RZADKOŚĆ ANTYKWARYCZNA!

STAN BDB-/egzemplarz po fachowej konserwacji, PIĘKNY EGZEMPLARZ

 

"Najlepsze z najlepszych", czyli creme de la creme, "The best of the best" to dział, gdzie prezentujemy rzeczy ekstremalnie rzadkie, druki cenne i poszukiwane, prawdziwe białe kruki- nie tylko z naszej oferty, ale najlepsze na rynku.

Książki te najczęściej nie goszczą na łamach naszego serwisu internetowego, nie są dostępne dla ogółu, ale wyłącznie dla starannie wyselekcjonowanej i zamożnej Klienteli. 

Aby otrzymywać powiadomienia o nowościach z tego działu, należy zarejestrować się w sklepie podając pełne dane wraz z nr telefonu oraz wyrazić zgodę na subskrybcję wiadomości  z kategorii "Newsletter VIP". 

Z uwagi na fakt, iż działamy na rynku antykwarycznym od wielu lat, mamy duże doświadczenie w pozyskiwaniu cennych obiektów. Pomożemy Państwu pozyskać najbardziej poszukiwane w Polsce dzieła.

 

Ten produkt nie jest już dostępny!

 

Lubicie to, dajcie łapkę w górę:

https://www.facebook.com/antyksobieski/#

https://www.antyksobieski.pl/images/frontend/theme/default2/social/fb_bw.png 

 

Polecane artykuły

Najlepsze z najlepszych. Bibliotheca Fratrum Polonorum. Skarbnica dorobku piśmienniczego braci polskich.

Najlepsze z najlepszych. Bibliotheca Fratrum Polonorum. Skarbnica dorobku piśmienniczego braci polskich.

21-06-2018
Najlepsze z najlepszych. Bibliotheca Fratrum Polonorum. Skarbnica dorobku piśmienniczego braci polskich. Od dłuższego czasu pragniemy podzielić się z Państwem na naszym blogu dziełami najlepszymi z punktu widzenia inwestycyjnego, bo najbardziej rzadkimi starodrukami polskimi lub trudno...
Statut Wielkiego Xięstwa Litewskiego z 1693r. Rzadki polski starodruk sprzed 328 lat!

Statut Wielkiego Xięstwa Litewskiego z 1693r. Rzadki polski starodruk sprzed 328 lat!

11-08-2021
"Najlepsze z najlepszych", czyli creme de la creme, "The best of the best" to dział, gdzie prezentujemy rzeczy ekstremalnie rzadkie, druki cenne i poszukiwane, prawdziwe białe kruki- nie tylko z naszej oferty, ale najlepsze na rynku. Książki te najczęściej nie goszczą na łamach naszego...
Szczerbic -  Artykuły Securitatis ... Speculum Saxonum albo Prawo Saskie Y Mydeburskie. Rzadkie polskie starodruki prawnicze.

Szczerbic - Artykuły Securitatis ... Speculum Saxonum albo Prawo Saskie Y Mydeburskie. Rzadkie polskie starodruki prawnicze.

08-11-2018
Szczerbic - Artykuły Securitatis ... Speculum Saxonum albo Prawo Saskie Y Mydeburskie. Rzadkie polskie starodruki prawnicze. "Najlepsze z najlepszych", czyli creme de la creme, "The best of the best" to dział, gdzie prezentujemy rzeczy ekstremalnie rzadkie, druki cenne i...
Starodruki medyczne polonica.

Starodruki medyczne polonica.

28-09-2018
Najlepsze z najlepszych. Starodruki medyczne polonica. W związku ze zbliżającym się wielkimi krokami finałem "3. Aukcji książek i starodruków" Antykwariatu Sobieski, przedstawimy Panstwu trzy  tematycznie powiązane starodruki, które weszły do katalogu tejże imprezy....
Mikołaj z Błonia z 1488 roku. Polski inkunabuł w europejskim stanie.

Mikołaj z Błonia z 1488 roku. Polski inkunabuł w europejskim stanie.

13-07-2018
Mikołaj z Błonia z 1488 roku. Polski inkunabuł w europejskim stanie. Warto zauważyć, że w obrocie krajowym w ciągu roku na polskich aukcjach pojawiają się zaledwie 1-2 inkunabuły. Stan zachowania polskich inkunabułów z uwagi na nasz dorobek dziejowy obfitujący w rozmaite wojny,...
Książka najlepszym prezentem…

Książka najlepszym prezentem…

20-07-2017
Książka najlepszym prezentem…