SALUSTIUSZ- SPRZYSIĘŻENIE KATYLINY; WOJNA Z JOGURTĄ

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 1675
  • Dostępność: Jest Jest  (1 szt.)

  • Historia ceny
  • szt.
  • 249,00 zł

SALUSTIUSZ- SPRZYSIĘŻENIE KATYLINY; WOJNA Z JOGURTĄ

SALUSTIUSZ

SPRZYSIĘŻENIE KATYLINY; WOJNA Z JOGURTĄ

Wydawnictwo Ossolineum 1971, Biblioteka Przekładów z Literatury Antycznej Nr 18, tłumaczenie, przypisy i opracowanie Kazimierza Kumanieckiego

Gaius Sallustius Crispus (86-35 p.n.e.) - wybitny rzymski historyk i polityk. Urodzony w Amiternum (obecnie: San Vittorino) w kraju Sabinów (północny wschód od Rzymu), twórca De coniuratione Catilinae (Spisek Katyliny), Bellum Iugurthinum (Wojna z Jugurtą), oraz Historiae (Dzieje). Dwa pierwsze dzieła dotrwały do naszych czasów w całości, ostatnie, najbardziej dojrzałe i najobszerniejsze, zachowało się fragmentarycznie.
"Styl pisarski Salustiusza odbiega od stylu Cycerona.
W świadomości potomnych Salustiusz był największym rzymskim dziejopisarzem. Tacyt nazywa go "rerum Romanorum florentissimus auctor" - najwybitniejszym historykiem dziejów Rzymu. Ceniono również jego talent oratorski, o czym świadczy opinia św. Augustyna: "vir diesrtissimus Sallustius" - Salustiusz jest wybitnym mówcą", jak i bezstronność: "Sallustius autem auctor certissimus" - Salustiusz zaś jest najbardziej wiarygodny". Cześć oddał mu również rzymski poeta Marcjalis: "Hic erit, ut perhibent doctorum corda virorum/primus Romana Crispus in historia": Jak uważają co tęższe umysły, ów Kryspus otrzyma/miano pierwszego w nauce dziejów narodu rzymskiego.

OPRAWA TWARDA PŁÓCIENNA

STAN BDB-