Kilka dni temu na naszym profilu na facebooku opublikowaliśmy post z informacją, że rysunek z Kubusia Puchatka stał się najdroższą ilustracją książkową, jaką kiedykolwiek sprzedano na aukcji, osiągając sumę 430 000 £ (568,761 USD) w londyńskim Sotheby's.
fot: E. H. Shepard, Oryginalna mapa Stumilowego Lasu, źródło: Sotheby’s
Wykonany tuszem rysunek Oryginalnej mapy Stumilowego Lasu autorstwa E.H. Shepard,
który dostarczył ilustracje do serii ukochanych przez dzieci książek A.A. Milne,
w opinii specjalistów z domu aukcyjnego stanowi najbardziej rozpoznawalną ilustrację książkową na świecie.
To pierwszy rysunek, który napotkasz w książce, wygląda jakby został wykonany ręką dziecka i jest wizualnym przewodnikiem po całym świecie Kubusia Puchatka.
Inne ilustracje do książek o Kubusiu Puchatku oferowane na tej samej aukcji, z uwagi na fakt, że pochodziły z prywatnej kolekcji i nie były dostępne publiczności przez blisko 50 lat, także uzyskały rekordowe wyniki.
To dobry pretekst, aby przybliżyć Wam pierwsze polskie wydanie obu książek A.A. Milne'a zawierające oczywiście ilustracje E.H. Shepard.
Większość Was przeglądając Internety spotkała się tą z okładką wydania z roku 1946 [lub 1948], nakładem Spółdzielni Wydawniczej "Wiedza".
Wikipedia podaje jednak bardziej rzetelną informację:
Oba skromne, nieduże tomiki ukazały się nakładem Wydawnictwa J.Przeworskiego i wizuelnie przypominają bardziej współczesne wydania książkowe, niże wiekowe książki. Oryginalnie były bowiem oprawione w tekturę oklejoną barwnym papierem z połyskiem.
A ich dostępność? To ciekawe pytanie.
Kilka ładnych lat temu na rynku krążył podniszczony egzemplarz pierwszego wydania książki "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marji Konopnickiej z roku 1896. Książkę wymagającą zabiegów introligatorskich, posiadającą braki w części tekstowej [i być może ilustracyjnej) wyceniono na kilkanaście tysięcy złotych. Książka legenda,"biały kruk" poszukiwany przez bibliofilów, co do której podejrzewano, że mógł się nie zachować żaden egzemplarz, wszak była to chyba najpopularniejsza polska książka przedwojenna dla dzieci, zatem zaczytywana, nieposzanowana. Oczywiście, pomimo stanu zachowania wymagającego renowacji, znalazła nabywcę.
W ciągu mojej kilkunastoletniej działalności raz jeszcze spotkałem to pierwsze wydanie, z wypiekami na twarzy przystąpiłem do licytacji, niestety przyoszczędziłem, poległem i do dziś żałuję solennie. Bywa...mea culpa.
A Kubuś, ach ten Kubuś.
Trzy razy spotkałem w życiu Kubusia od Przeworskiego, dwakroć dane mi było przestąpić próg jego chatki. Z wyjątkiem jednego egzemplarze te zachłannie nabyłem, los innych nie jest mi znany. Wertowanie archiwalnych katalogów aukcyjnych czy Internetu, nie przynosi pożądanego efektu.
A wartość książek, zapytacie? Bezcenne?
Wszystko ma swoją cenę, czyli wartość wymierną w pieniądzu.
Komplet w półpłóciennych oprawach z epoki został przez nas wyceniony na 15 tys.zł. Wszak to tylko drukowane książeczki, a nie oryginalne rysunki Sheparda.
Czy to dużo, zapytał jeden ze stałych Klientów?
A ile dziś kosztuje ładny egzemplarz pierwszego wydania "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza (wydanie Alexandra Jełowickiego, Paryż 1834) ?- odpowiedziałem.
Oczywiście wszystko jest względne. 15, 20 czy 25 tys. zł?
Czy zatem 15 tys. zł za 2 tomiki obcokrajowca to nie przesada?
A ileż mamy egzemplarzy epopei narodowej? Pierwsze wydanie "Pana Tadeusza" miało nakład 3000 egzemplarzy, z czego wg różnych danych przetrwało w Polsce i na świecie około 300 egzemplarzy.
A ileż przetrwało Kubusiów od Przeworskiego?
Z tym pytaniem pozostawię Was bez odpowiedzi....
Ten produkt nie jest już dostępny!
"Najlepsze z najlepszych", czyli creme de la creme, "The best of the best" to dział, gdzie prezentujemy rzeczy ekstremalnie rzadkie, druki cenne i poszukiwane, prawdziwe białe kruki- nie tylko z naszej oferty, ale najlepsze na rynku.
Książki te najczęściej nie goszczą na łamach naszego serwisu internetowego, nie są dostępne dla ogółu, ale wyłącznie dla starannie wyselekcjonowanej i zamożnej Klienteli.
Z uwagi na fakt, iż działamy na rynku antykwarycznym od wielu lat, mamy duże doświadczenie w pozyskiwaniu cennych obiektów. Pomożemy Państwu pozyskać najbardziej poszukiwane w Polsce dzieła.
Lubicie to, dajcie łapkę w górę:
https://www.facebook.com/antyksobieski/#