Książki w skórzanych oprawach o stylistyce secesyjnej ozdobą biblioteki.
Na łamach naszego bloga sukcesywnie chwalimy się efektownie oprawionymi książkami w skórzanych oprawach, wykonanych według prawideł sztuki introligatorskiej i dawnego rzemiosła. Skórkowe grzbiety ustawione w rzędach na regale robią na mnie zawsze niesamowite wrażenie. Cała szafa tak elegancko oprawionych woluminów z tłoczeniami i złoceniami wzmaga doznania estetyczne. Kiedy szaf jest więcej: efekt potęguje się. Taka biblioteka niewątpliwie napawa dumą swoich właścicieli.
Pomijając aspekt wizualny przedsięwzięcia, dla każdego bibliofila, najważniejsza jest jednak zawartość owych półek, treść zaklęta na kartach ksiąg. Bibliofil zna swoją bibliotekę, jak własną kieszeń i pewne walory cieszą go bardziej, czasami z uwagi na ową treść, innym razem z uwagi na doskonale zaprojektowaną i wyważoną oprawę, która idealnie współgra z treścią dzieła.
Dziś prezentujemy takie właśnie małe dzieła sztuki introligatorskiej, w których każdy detal idealnie wpasowuje się zarówno w epokę książki, jak i jej treść. Wzięliśmy na warsztat zbiór dwóch powiadań Stefana Żeromskiego napisanych już nie w estetyce realizmu, lecz młodopolskiego modernizmu, wysmakowaną prozą poetycką.
Zachowane obie okł. broszurowe z barwnymi anonimowymi kompozycjami z motywami starożytnego Egiptu; w podobnym duchu wykonano inicjały i zdobniki obu utworów. Na uwagę zasługuje tytuł pierwszego utworu - pierwszy w nowszej literaturze polskiej tytuł zdaniowy w trzeciej osobie.
Mowa o książce "Aryman mści się" w pierwszym wydaniu [1904r.].
Twarda oprawa pełna skóra współczesna o stylistyce secesyjnej. Na licach oraz grzbiecie misterne złocenia oraz kunsztowne, ręcznie malowane zdobienia. Efektowna robiona na zakładkę wyklejka zdobiona w tej samej stylistyce.
Wszystkie obcięcia kart złocone. Zachowana przednia okładka wydawnicza broszurowa.
A tu inny wariant kolorystyczny tej fantazyjnej skórzanej oprawy dla książki artystycznej.
Luksusowa, artystyczna oprawa w stylistyce secesyjnej będąca niewątpliwie ozdobą naszego księgozbioru.
Lubicie to, dajcie łapkę w górę:
https://www.facebook.com/antyksobieski/#