ZBYSZEWSKI - NIEMCEWICZ OD PRZODU I TYŁU wyd. 1939r.

  • szt.
  • 899,00 zł

ZBYSZEWSKI KAROL
NIEMCEWICZ OD PRZODU I TYŁU

ZBYSZEWSKI KAROL
NIEMCEWICZ OD PRZODU I TYŁU
Warszawa 1939r., Towarzystwo Wydawnicze Rój, str. 368

Karol Zbyszewski (1904-1990) - prozaik, publicysta i satyryk. Ukończył historię na Uniwersytecie Warszawskim. Publikował m.in. w wileńskim "Słowie", "Prosto z mostu", "Czasie". Walczył w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie. Po wojnie pozostał w Anglii, przez czterdzieści lat pracował w londyńskim "Dzienniku Polskim".
Zasłynął kontrowersyjną książką Niemcewicz od przodu i tyłu, która była jego niedoszłą pracą doktorską, nieprzyjętą przez Uniwersytet Warszawski (wyd. 1939). Jest ona dobrze udokumentowaną dziennikarską satyrą, pamfletem na XVIII-wieczną Polskę w przededniu jej upadku.
Autor nie oszczędza nikogo ze znanych osobistości epoki: wyśmiewa z równą werwą polityków ze zwalczających się obozów, duchowieństwo, wojsko, nie oszczędzając też króla ani głównego bohatera, autora Powrotu posła. Wykpiwa pijaństwo, lenistwo, lekkomyślność, zamiłowanie do pustego frazesu i gestu, dewocję, pieniactwo polityczne i inne przywary, całe społeczeństwo czyniąc w jakimś sensie odpowiedzialnym za klęskę rozbiorów.

"Autor Niemcewicza... tworzy obraz jakiegoś makabrycznego świata błaznów, którymi główny bohater - król, dyryguje. Polacy sięgali do przeszłości z powagą, aby czerpać stamtąd natchnienie, pocieszenie lub naukę. Zbyszewski przeciwstawiał się takiemu nastawieniu, spojrzał na historię Polski dla zabawy, dziennikarskiej satyry i powierzchownej karykatury." Andrzej Zahorski, Spór o Stanisława Augusta, Warszawa 1990

"Książka ta jest oryginalnym anachronizmem, który polega na tym, że ma treść historyczną, a została napisana metodą żywej i ostrej polemiki dziennikarskiej. (...) A ponieważ tu w osobie Karola zbiegł się historyk o nie byle jakiej erudycji i dziennikarz pierwszorzędny, więc książka ta staje się lekturą wspaniałą, oryginalnym rarytasem dla ludzi o wyrobionym podniebieniu literackim."  Stanisław Mackiewicz, z Przedmowy do Niemcewicza..., Warszawa 1939

TWARDA OPRAWA PÓŁSKÓREK WSPÓŁCZESNY. GRZIET Z PODZIAŁEM NA OLA, WYPUKŁYMI ZWIEZAMI I ZŁOCENIAMI, SKÓRA OKŁADEK [TAKŻE NAROŻNIKI] PODBARWIONE CELEM SCHARMONIZOWANIA KOLORÓW Z PAPIEREM MARMURKOWYM. OBCIĘCIA KART BARWIONE.
 
Stan BDB/ wpis własn./ ŁADNY EGZEMPLARZ