ZALESKI- ORATORIUM WIESZCZE - DEDYKACJA POETY DLA BRONISŁAWA ZALESKIEGO

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 11412
  • Dostępność: Jest Jest  (1 szt.)

  • Historia ceny
  • szt.
  • 2 799,00 zł

ZALESKI- ORATORIUM WIESZCZE - DEDYKACJA POETY DLA BRONISŁAWA ZALESKIEGO

ZALESKI Bohdan

ORATORIUM WIESZCZE

Poznań 1866, Nakładem Księgarni Jana Konstantego Żupańskiego, str. 22, [1]; format 11,5x20cm

 

NA KARCIE TYTUŁOWEJ ODRĘCZNA DEDYKACJA POETY DLA BRONISŁAWA ZALESKIEGO.

Bohdan ZALESKI (1802-1886) czołowy przedstawiciel polskiej literatury romantycznej. Wraz z Antonim Malczewskim i Sewerynem Goszczyńskim zaliczany do "szkoły ukraińskiej" w romantyzmie polskim.

Bronisław ZALESKI (1819-1880) działacz społeczny, pisarz, publicysta i malarz amator. Od 1838 do 1856 zesłany w głąb Rosji za działalność niepodległościową. W latach 60-tych XIX wieku przebywał w Paryżu, prowadził księgarnię polską, a w r. 1866 został sekretarzem Towarzystwa Historyczno Literackiego. Z Bohdanem Zaleskim łączyła go głeboka przyjaźń, stąd dedykacja "kochanemu Bronisławowi" (patrz J. Tretiak: Bohdan Zaleski na tułactwie. t. 2. s. 390 i następne).

 

TWARDA OPRAWA PÓŁSKÓREK Z EPOKI, NA GRZBIECIE WYPUKŁE ZWIĘZY I ZŁOCENIA.

Zachowana akwaforta J.I. Kraszewskiego z wydania paryskiego 1865., podobnie zachowany stalorytowy frontispis z wydania paryskiego.

 

Stan DB/ okładki przybrudzone, grzbiet z niewielkimi otarciami, wyklejki zniszczone; blok zwarty i czysty, sporadycznie punktowe, rdzawe przebarwienia papieru, stan ogólny dobry; akwaforta uszkodzona jak na fot. - urwany p.d. róg; frontyspis ze znacznymi rdzawymi przebarwieniami