WĘŻYK - OKOLICE KRAKOWA Kraków 1823

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 13015
  • Producent: ANTYKWARIAT SOBIESKI
  • Dostępność: Jest Jest  (1 szt.)
  • szt.
  • 1 199,00 zł

WĘŻYK - OKOLICE KRAKOWA Kraków 1823

WĘŻYK Franciszek

OKOLICE KRAKOWA

Poema

Wyd.2 poprawione i pomnożone dodatkami, 

Kraków 1823, w Księgarni Ambrożego Grabowskiego, drukiem Józfa Mateckiego, str. 63, [9], format 13,5 x 22 cm

Słynny, wierszowany poemat Franciszka Wężyka (1785-1862), stanowiący jednocześnie jeden z pierwszych XIX-wiecznych przewodników po Krakowie i jego okolicach [obok „Krakowa i jego okolic” Ambrożego Grabowskiego].

Niniejszy poemat opisowy opiewa uroki zamku krakowskiego, Skałki, Bielan, Tyńca, Krzeszowic, Pieskowej Skały, Ojcowa i Wieliczki; został napisany w romantycznym kulcie „starożytności krajowych”. Jednocześnie stanowi cenne źródło wiedzy o początkach turystyki w okolicy Krakowa, należy zauważyć, że niektóre miejsca zostały tu opisane po raz pierwszy w literaturze (np. Jaskinia Zielonkowska).

Franciszek Wężyk – urodzony 7 października 1785 roku w Witulinie polski twórca dramatów, powieści, poezji. Był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz prezesem Towarzystwa Naukowego Krakowskiego.

Rzadkie!

TWARDA OPRAWA SKÓRA WSPÓŁCZESNA NAWIĄZUJĄCA STYLISTYKĄ DO ZBYTKOWNYCH OPRAW Z EPOKI. EFEKTOWNE BOGATO ZDOBIONE LICA Z TŁOCZENIAMI I ZŁOCENIAMI, GRZBIET PŁASKI ZE ZŁOCENIAMI. OBCIĘCIA KART BARWIONE. RĘCZNIE MARMORYZOWANY PAPIER NA WYKLEJKACH. WNĘTRZA OKŁADEK WYKOŃCZONE MISTERNYM SZLACZKIEM.

 Stan BDB-/ kilka końcowych k. zamienionych kolejnoscią, PIĘKNY EGZEMPLARZ