TOCQUEVILLE- DAWNE RZĄDY I REWOLUCYA wyd.1 z 1907r.

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 15536
  • Dostępność: Jest Jest  (1 szt.)

  • Historia ceny
  • szt.
  • 999,00 zł

ALEXIS de TOCQUEVILLE

DAWNE RZĄDY I REWOLUCYA

ALEXIS de TOCQUEVILLE

DAWNE RZĄDY I REWOLUCYA

opracował Wł. M. Kozłowski

Warszawa 1907r., Nakładem i drukiem M.Arcta, str. 154; format 12x18 cm

Alexis de Tocqueville (1805-1859) - francuski myśliciel polityczny, historyk, socjolog, członek Akademii Francuskiej, także polityk, minister spraw zagranicznych II Republiki francuskiej (1849-51), potem ostry krytyk rządów Napoleona III. Jego dwie najważzniejsze książki O demokracji w Ameryce oraz właśnie Dawne rządy a rewolucja uznawane są za kamienie milowe w politologii i socjologii polityki.

W Dawnych rządach... stawia autor tezę, iż dawny porządek został podważony już na długo przed samą rewolucją, a ta jest w gruncie rzeczy ostatnim (często krwawym) aktem agonii dawnego systemu. Dodatkowo uwypukla fakt, iż w gruncie rzeczy zmiany, które w wyniku rewolucji zachodzą zaszły już faktycznie znacznie wcześniej, struktura społeczna zmieniała się od wielu lat. Rewolucja zaś wybucha nie w momencie najgorszego kryzysu ancien regime ale w momencie gdy sytuacja zaczyna się poprawiać, tyle że poprawia się wolniej niż oczekuje tego społeczeństwo. Analizuje także dlaczego władza, która zostaje obalona przekształca się we władzę jeszcze bardziej absolutną niż dotychczasowa, obalona wszak w imię większej wolności.

Pierwsze polskie wydanie!

TWARDA OPRAWA PÓŁSKÓREK WSPÓŁCZESNY. GRZBIET Z WYPUKŁYMI ZWIĘZAMI, TŁOCZENIAMI I ZŁOCENIAMI, KARTON MARMORYZOWANY. OBCIĘCIA KART BARWIONE

Stan BDB-/ ŁADNY EGZEMPLARZ