SZRAJBER KAROL
NOWOCZESNE PIECE MIESZKANIOWE
Wydanie drugie poprawione i irozszerzone
Praca podaje zasady ogrzewania pomieszczeń za pomocÄ… pieców kaflowych opalanych paliwem stałym, gazem lub nagrzewanych elektrycznościÄ… oraz omawia stosowanie ogniopowietrznych urzÄ…dzeń grzewczych. Podręcznik zawiera poza tym przykłady obliczeń do projektowania i praktyczne wskazówki z zakresu budowy pieców pokojowych oraz trzonów kuchennych. Książka przeznaczona dla inzynierów, techników, mistrzów i studiujÄ…cych.
SZRAJBER KAROL
NOWOCZESNE PIECE MIESZKANIOWE
Podręcznik dla budujących
Z przedmową Prof. Dr. Inż. Wacława Żenczykowskiego
Warszawa 1938, F-ma "Piece Szrajbera", str. [12], 265, X; 24 cm
Oprawa broszurowa
Dodatki po tekście m. in. tabele na X stronach
112 ilustracji w tekście
Tabele i wzory
Spis rzeczy [działy]:
Przedmowa / wstęp
I. Piece w budownictwie współczesnym
II. Zasady racjonalnej budowy pieców akumulacyjnych
Urządzenia do spalania opału
Rozrząd gazów gorących w piecu
Konstrukcja ścian pieców
Piece z kafli ceramicznych
Piece opancerzone
III. Materjał techniczny do projektowania instalacji ogrzewania budynków piecami akumulacyjnymi
Pojemność i zdolność utrzymywania ciepła przez konstrukcje izolacyjno-budowlane
Teorja przyswajania ciepła przez konstrukcje budowlane
Obliczanie strat ciepła budynków
Obliczanie pieców
Tablice / Dodatek
Przedmowa:
Przemysł zduński jest dziedziną budownictwa, która w Polsce w chwili obecnej pozostawia bardzo wiele do życzenia. Podczas gdy na Zachodzie, a ostatnio i w Rosji Sowieckiej poczyniono bardzo znaczne postępy w konstruowaniu pieców, u nas w bardzo wielu wypadkach wykonywa się typy pieców z przed kilkudziesięciu laty, które w innych krajach zostały zupełnie zaniechane, jako nieracjonalne, nieekonomiczne. Nieliczne tylko może jednostki w Polsce wprowadzają udoskonalenia w tej dziedzinie. Literatura techniczna o piecach w Polsce jest minimalna; prawie nie egzystuje. To też praca P. Karola Szrajbera pojawia się w bardzo odpowiedniej chwili. Wypełnia ona poważną lukę, jaka tkwiła w naszym piśmiennictwie technicznym. Praca ta w części teoretycznej oparta jest na wywodach badaczy rosyjskich i niemieckich, jak Grum - Grzymajło, Asche, Protopopow, Łukaszewicz, Brabbe i innych, w części praktycznej mamy zarówno wywody obce, jak i wnioski, oparte na doświadczeniach autora. Autor analizuje procesy spalania, podaje zasady konstrukcji pieców nowoczesnych, wytyka błędy konstrukcyjne pieców dawniejszych t. zw. kanałowych, przytacza obliczenia przepływu gazów przez kanały, zwraca uwagę na zagadnienia hygieniczne ogrzewania ze specjalnym, może zbyt surowym potępieniem wszelkich pieców żelaznych.
Bardzo ciekawe pouczenia podaje autor o racjonalnym wykonywaniu ścian i kanałów pieców, o budowie pieców kaflowych, ceglanych, opancerzonych i oczywiście o piecach „Szrajbera", co do doskonałości których autor odnosi się z całym wewnętrznym przeświadczeniem.
Stan BDB-/ ŁADNY EGZEMPLARZ