SUPEREKSLIBRIS hrabiego Karola Henryka de Hoyma

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 6423
  • Dostępność: Brak  (0 szt.)

  • Historia ceny
  • szt.
  • 4 999,00 zł
  • Niedostępny
SUPEREKSLIBRIS hrabiego Karola Henryka de Hoyma

SUPEREKSLIBRIS hrabiego Karola Henryka de Hoyma

JUGEMENTS
des sçavans sur les principaux ouvrages des auteurs.
Tome quatrième contenant les poètes. Seconde partie.
A Paris, chez Antoine Dezallier, 1686, str. 568, format 12 (9.5 x 16,5 cm).

TWARDA OPRAWA Z XVIIIW.- PEŁNA SKÓRA CIELĘCA Z GŁĘBOKO TŁOCZONYM I ZŁOCONYM W LUSTRZE OBU LIC SUPEREXLIBRISEM HRABIEGO KAROLAHENRYKA DE HOYMNA, GRZBIET 6-POLOWY BOGATO WYZŁOCONY NA CALEJ POWIERZCHNI I BARWNYM SZYLDEM ZE ZŁOCONĄ TYTULATURĄ. OZDOBNA WYKLEJKA W TZW. "PAWIE OKO", OBCIĘCIA KART Z MOTYWEM "PAWIEGO OKA". PIĘKNA, EFEKTOWNA OPRAWA!

Egzemplarz szczególny z racji prowieniencji.

Hr. Karol Henryk de Hoym [1694-1736] był ambasadorem króla Polski Augusta II we Francji, ale do historii przeszedł przede wszystkim jako znakomity bibliofil, szczególnie aktywny w latach 1717-1734. Dominując na organizowanych wówczas aukcjach, również poza granicami Francji, wydawał fortunę na powiększanie zbioru o największe cymelia, tak, że wielkość księgozbioru szła w parze z jakością, zgromadził m. in. 5 książek w oprawach samego Groliera.
Korzystał z usług królewskiego introligatora Luca-Antoine’a Boyeta [zm. 1733], oprawiając swoje książki w skórę cielęcą lub marokin i sygnując superekslibrisem, którego charakterystycznym elementem obok tarczy herbowej był łańcuch z orderem Orła Białego, którego hr. Hoym był jednym z pierwszych kawalerów, na grzbietach książek zazwyczaj umieszczał pol. orła w koronie. Kariera hr. Hoyma załamała się, kiedy szukając funduszy na swą niezwykle kosztowną pasję, zdradził pilnie strzeżone tajemnice dot. porcelany mioenieńskiej i popadł w niełaskę u Augusta II. Zrujnowany, osiadł na dworze króla Stanisława Leszczyńskiego w Nancy, zginął oemiercią samobójczą. W 1738 r. zorganizowano wyprzedaż jego biblioteki, jedną z największych w owych czasach, towarzyszył jej katalog, najlepiej świadczący o wielkości zbiorów hr. Hoyma.

Zob. Brunet 4, 368. EWoK.

STAN BDB/ IDEALNY/ NIENAGANNY, EFEKTOWNY, KOLEKCJONERSKI EGZEMPLARZ, POZBAWIONY JAKICHKOLWIEK WAD!
Por. egzemplarz - 
BYDGOSKI ANTYKWARIAT NAUKOWY, katalog 37-ej aukcji, poz. 843, cena 7000 zł.oferta specjalna