STUERMANN- KONIEC KAPITALIZMU. KURS NA KAPITALIZM PAŃSTWOWY

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 9370
  • Dostępność: Jest Jest  (1 szt.)

  • Historia ceny
  • szt.
  • 189,00 zł

STUERMANN- KONIEC KAPITALIZMU. KURS NA KAPITALIZM PAŃSTWOWY

STUERMANN Carl

KONIEC KAPITALIZMU

KURS NA KAPITALIZM PAŃSTWOWY

Warszawa 1933, Wyd. Nowoczesne, str. 257, format 14,5x21 cm, oprawa kartonowa z obwolutą

Spis treści:
Słowo wstępne
I. Rozkwit techniki
II. Bezrobocie i zniżka płac
III. Kryzys gospodarczy
IV. Zyski monopolowe
V. Polityka subwencyjna
VI. Gospodarka planowa
VII. Budowa Sowietów
VIII. Kapitalizm państwowy


"Gospodarka kapitalistyczna Europy i Stanów Zjednoczonych przekroczyła już punkt szczytowy swego rozwoju i w łonie swem zrodziła siłę rozkładową własnego systemu. Osiągnęła fazę, w której wypowiedzenie się za gospodarką planową i kapitalizmem państwowym lub też przeciwko nim urasta do zasadniczego zagadnienia: być albo nie być.
Steuermann, zupełnie świadom odpowiedzialności sumiennego naukowca bada wszystkie drogi, które z dzisiejszej anarchji gospodarki kapitalistycznej wieść mogą do podstaw gospodarki planowej. Idąc po linji tych badań wnikliwa jego myśl obserwatorska niweczy wszystkie środki i półśrodki, do jakich uciekają się od kilku lat w swej bezradności sfery kapitalistyczne, by wywieść świat ze stanu kryzysu. Z zupełnym objektywizmem śledzi autor obrót wielkiego koła gospodarki światowej i wykazuje, że zarówno kapitalista tak, jak i robotnik stał się niewolnikiem systemu, który sam stworzył.
Rzadko czytamy książkę o bardziej dramatycznem ujęciu treści. Opieramy się mimowoli wrażeniu przytoczonych cyfr, dat i faktów, lecz nieubłagana ich logika zmusza nas do przyznania im słuszności.
Zebranie wszystkich ogniw wielkiego splotu zjawisk, tworzących współczesną strukturę gospodarczą i socjalną Niemiec i całego świata czyni tę książkę dziełem wybitnem; rzec można — jedynem w swoim rodzaju." (nota wydawnicza)

Stan DST/DB/ oprawa podniszczona, obwoluta na trwałe przyklejona do oprawy, oznaczenia własn., stemple, blok wtórnie klejony, zapiski i podkreślenia