POL- ROK MYŚLIWCA wyd. 1870 z rysunkami Kossaka

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 9626
  • Dostępność: Jest Jest  (1 szt.)

  • Historia ceny
  • szt.
  • 14 999,00 zł

POL- ROK MYŚLIWCA wyd. 1870 z rysunkami Kossaka

POL Wincenty

ROK MYŚLIWCA

Z rysunkami Juljusza Kossaka

Poznań - Drezno 1870, nakład Księgarni J.K. Żupańskiego, w Drukarni J.I.Kraszewskiego, str. 84, ilustr. w tekście- 12 całostronnicowych drzeworytów; format folio: 26x34 cm

Opis wierszem i prozą zmieniającej się przyrody oraz zwyczajów myśiwskich wypływających z tradycji, adekwatnych do danej pory roku. Treść doskonale uzupełniają rysunki Juliusza Kossaka (ur. 29 października 1824 w Nowym Wiśniczu, zm. 3 lutego 1899 w Krakowie) – polskiego malarza, rysownika i ilustratora. Specjalizował się w malarstwie historycznym i batalistycznym, ulubionym tematem jego obrazów były konie. Malował małoformatowe dzieła głównie techniką akwarelową. Był jednym z inicjatorów utworzenia w Krakowie Muzeum Narodowego. Ojciec Wojciecha Kossaka.

"Jednym z odcieniów życia naszego wiejskiego jest myślistwo. Zamiłowanie do niego jest tak starem jak dzieje ludzkie i stawało się niekiedy powołaniem dla całych epok i dla całych warstw społeczeństwa; ztąd też łączą się z życiem mysliwego tradycye, zwyczaje i obyczaje narodu, zostające w bezpośrednim związku z całym oddechem i życiem miejscowej natury.

Przechowywanie tych zwyczajów jest zadaniem Roku Myśliwca; wszakże, gdy jej oderwanie od głosów i widoków natury i od kolejnych zmian w przeciągu roku zrozumieć nie można, połączyłem tradycye mysliwego z Zegarem niebieskim, z Głosami i widokami natury, oznaczając jak w każdym miesiącu gwiazdy stoją, jakie głosy natury uderzają ucho, jakie widoki natury przesuwają się przed oczyma i jakie się w każdym miesiącu polowanie godzi". Ze wstępu. 

Bardzo rzadkie!

TWARDA OPRAWA WYDAWNICZA [?] PŁÓCIENNA Z Z EPOKI, NA OBU LICACH TŁOCZONE NA ŚLEPO OZDOBNE BODIURY, W ZWIERCIADLE PRZEDNIEGO LICA ZŁOCONY TYTUŁ DZIEŁA, LICO OKOLONE POJEDYNCZĄ ZŁOTĄ LINIĄ, OBCIĘCIA KART ZŁOCONE.

Stan DB/ naddarcie i niewielki ubytek dolnej częśći grzbietu, drobne przetracia narożników okładek, blok odchodzi od okładek, miejscami rdzawe plamki, EGZEMPLARZ KOMPLETNY