NIKLEWICZ- GOSPODARSTWO PIWNICZNE czyli KIPERSTWO z licznemi drzeworytami 1895r.

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 10023
  • Dostępność: Jest Jest  (1 szt.)

  • Historia ceny
  • szt.
  • 2 499,00 zł

Gospodarstwo Piwniczne

NIKLEWICZ KONRAD

KIPERSTWO

z licznemi drzeworytami

Część I-VII [w 3 woluminach]

NIKLEWICZ Konrad

b. inspektor winnic w Austro-Węgrzech

KIPERSTWO

z licznemi drzeworytami

Część I-VII [komplet współoprawny]

Warszawa 1895-6r., Skład Główny w Księgarni Gebethnera i Wolffa, str. 359, [1], II, format 15x22cm

Rzadkie!

Konrad Niklewicz – były inspektor winnic w Austro-Węgrzech.

Autor w swoim dziele wprowadza czytelnika w tajniki gospodarstwa piwnicznego (kiperstwa) oraz fabrykacji win. Wiadomości podano w sposób przystępny i zrozumiały, kładąc nacisk na praktyczną stronę tematu.


"Na początku książki pojawiają się definicje wina naturalnego i sztucznego.
W I części autor rozbudza nasze zmysły wzroku, smaku i powonienia, byśmy mogli zrozumieć i poczuć „kwiat” lub „bukiet” poprzez praktyczną próbę wina. Poznajemy przy tym kiperskie wyrażenia. W części II Niklewicz uświadamia jak można za pomocą przyrządów ocenić skład chemiczny moszczu i wina. Jest to podstawowa wiedza, którą później wykorzystujemy w części III do postawienia diagnozy w przypadkach chorób i wad wina, spowodowanych m.in. obecnością mikroorganizmów, np. obce zapachy i smaki, zmiana koloru, psucie się wina. Podaje nam również recepturę na ważenie octu winnego. W IV części autor uczy nas technicznych metod, takich jak: ściąganie, klarowanie oraz podaje sposoby postępowania z winem wytrawnym, niedofermentowanym, wątpliwym. Dowiadujemy się o środkach czyszczących wino, by potem przejść do tematu ogrzewania wina. W części V informuje o uszlachetnianiu win i sposobach przechowywania trunku w butelkach. Część VI zapoznaje nas z winem z drożdży winnych, z winem rodzynkowym i uczy nas sztucznej fabrykacji win. Część VII to kompendium wiedzy o drożdżach, winach słodkich i deserowych, esencjach, moszczach rodzynkowych, winach słodkich i likierowych, winach białych i czerwonych. Ponadto autor zapoznaje nas z urządzeniami w piwnicy i daje dobre rady na temat przechowywania win w beczkach." Wydawca reprintu.

TWARDA OPRAWA PÓŁSKÓREK WSPÓŁCZESNY STYLIZOWANY NA OPRAWĘ Z EPOKI, NA GRZBIECIE WYPUKŁE ZWIĘZY, TŁOCZENIA I ZŁOCENIA, RĘCZNIE BAWIONY PAPIER MARMURKOWY NA OKŁADZINACH, GÓRNE OBCIĘCIE KART BARWIONE. ZACHOWANE WSZYSTKIE OKŁADKI BROSZUROWE!

Stan BDB-/ drobne zabrudzenia i zaplamienia okładek broszurowych, poza tym ŁADNY EZGEMPLARZ