NIEMCEWICZ - ZBIÓR PAMIĘTNIKÓW HISTORYCZNYCH O DAWNEJ POLSZCZE t. 1-5 [komplet w 5 wol.]

  • szt.
  • 7 999,00 zł

NIEMCEWICZ - ZBIÓR PAMIĘTNIKÓW HISTORYCZNYCH O DAWNEJ POLSZCZE t. 1-5 [komplet w 5 wol.]

NIEMCEWICZ Julian Ursyn

ZBIÓR PAMIĘTNIKÓW HISTORYCZNYCH O DAWNEJ POLSZCZE

Z rękopismów, tudzież dzieł w różnych językach o Polszcze wydanych oraz listami oryginalnemi królów i znakomitych ludzi w kraju naszym.

Wydanie nowe Jana Nep[omucena] Bobrowicza.

Z popiersiem J.U. Niemcewicza,

t. 1-5 [komplet w 5 wol.]

Lipsk 1838-1840, nakładem I drukiem Breitkopfa I Haertela, str. [4], 363, 1 k. tabl. portret staloryt; [4], 355, 1 k. tabl. fasc.; [4], 364; [4], 379; [4], 362; format 13,5 x 22,5cm.

Bogaty materiał źródłowy do dziejów Polski XVI i XVII wieku (diariusze, relacje, uniwersały, listy, pamiętniki) m.in.: Opisanie Polski, Litwy i Prus w 15 wieku przez Eneasza Sylwiusza; Diariusz Sejmu Warszawskiego po śmierci Zygmunta I; Początek pamiętnika Orzelskiego; Pogrzeb króla Zygmunta Augusta; Najdawniejsze dyplomy, traktaty, hołdy lenników, listy papieży, królów polskich itd. od r. 1067 aż do Zygmunta Augusta; Opisanie wyjazdu królowej Bony; Pamiętniki tyczące się panowania Zygmunta III; Listy Zygmunta III; O insygniach i klejnotach koronnych; Wjazd posłów polskich do Paryża; Opisanie Ukrainy Polskiej przez Beauplan; Opisanie Warszawy jaką była w roku 1643; Listy do królowej Bony; Listy Zygmunta I do żony i Stanisława Górskiego; Wyjątki z różnych pamiętników i opisów; Legacje, uniwersały, listy z XVI i XVII wieku; Opisanie bitwy pod Parkanami; Diariusz Bogusława Maszkiewicza 1643-1649; Diariusz wiedeńskiej okazji Mikołaja Dyakowskiego. 

Rzadkie w komplecie!

Julian Ursyn Niemcewicz herbu Rawicz, ps. i krypt.: Anonim; Iwan Wasilewicz, oficer w wojsku moskiewskim; J.N.; J.U.N.; J.Ur.N.; Julius Orion; Mośko Jankiele (ur. 16 lutego 1758 w Skokach na Polesiu, zm. 21 maja 1841 w Paryżu) – polski dramaturg, powieściopisarz, poeta, historyk, pamiętnikarz, publicysta, tłumacz, wolnomularz, zastępca wielkiego mówcy Wielkiej Loży Narodowej Wielkiego Wschodu Polskiego w 1781 roku, członek Komisji Edukacji Narodowej w latach 1791–1792.

TWARDA OPRAWA PEŁNA SKÓRA WSPÓŁCZESNA NAWIĄZUJĄCA STYLISTYKĄ DO ZBYTKOWNYCH, DWORSKICH OPRAW Z EPOKI, GRZBIETY PŁASKIE Z SZYLDZIKAMI I DEKORACYJNYMI ZŁOCENIAMI, OKŁADKI OKOLONE ZŁOCONĄ BORDIURĄ. RĘCZNIE BARWIONY W MASIE PAPIER NA WYKLEJKACH, OBCIĘCIA KART ZDOBIONE TYM SAMYM WZOREM, WEWNĘTRZNE KRAWĘDZIE OKŁADEK WYKOŃCZONE MISTERNYM SZLACZKIEM.

Stan DB/ pieczeci, wpisy własn., miejscami rdzawe plamki [foxing]