MOSZYŃSKI- KULTURA LUDOWA SŁOWIAN komplet
MOSZYŃSKI Kazimierz
KULTURA LUDOWA SŁOWIAN
[KOMPLET] T.1-2, cz.1-3
Kraków 1929-1934, Polska Akademia Umiejętności, str. IX, 710 + VI, 722 [6],+ VII, 723-1641, ilustr., mapy, nuty w tekście
"Działalność naukowa K. Moszyńskiego obejmowała nie tylko etnografię Słowian, ale również etnologię i teorię kultury oraz metodologię badań etnograficznych. Niewątpliwie najważniejszą jego pracą jest monumentalne dzieło Kultura ludowa Słowian. Było to pierwsze w Europie syntetyczne opracowanie kultury ludowej dużej grupy etnicznej. Tom pierwszy poświęcony jest kulturze materialnej, w tomie drugim zaś omówiono kulturę duchową."
źródło: www.kulturaludowa.pl
"Kultura ludowa Słowian – monumentalne dzieło Kazimierza Moszyńskiego wydane w Krakowie w latach 1929-1939 (drugie wydanie w Warszawie, 1967-1968 w opracowaniu Jadwigi Klimaszewskiej). Dzieło było pierwszym w Europie syntetycznym opracowaniem ludowej kultury dużej grupy etnicznej, a jego publikacja wysunęła etnografię polską na czołową pozycję w europejskim słowianoznawstwie. Dzieło składa się z dwóch tomów. Pierwszy z nich - pt. Kultura materialna - poświęcony jest m.in. gospodarce, odzieży, broni, komunikacji, przechowywaniu żywności); w tomie drugim (cz.1 i 2), zatytułowanym Kultura duchowa, opracowane są m.in. takie tematy jak wiedza, kult, wierzenia, magia, wróżby, sztuki plastyczne, muzyka, onomastyka i symbolika. Autor oparł się na rozległej rozproszonej literaturze oraz gruntownych badaniach terenowych jakie prowadził w Polsce, na Białorusi, Polesiu i Ukrainie.
Dzieło liczy ponad 2300 stron druku, zawiera ryciny prawie 2500 obiektów, w większości wykonane przez samego autora, a także mapy i dodatki nutowe".
źródło: www.wikipedia.org
Bardzo rzadkie oryginalne wydanie!
TWARDA OPRAWA PÓŁPŁÓCIENNA Z EPOKI ZE ZŁOCENIAMI, ZACHOWANE OKŁADKI KARTONOWE WOLUMINÓW
STAN BDB-/ drobne przetarcia krawędzi grzbietu, miejscami rdzawe plamki [foxing]
W każdym tomie wklejony exlibris Juliusza Kędziory [artysta malarz, pisarz], metodą drzeworytu, projekt wykonał Wiktor Zbigniew Langner.
Langner Wiktor Zbigniew (1906-1985). Grafik, malarz, wybitny twórca ekslibrisów; podczas okupacji wydał konspiracyjnie
swą tekę „Ekslibrisowe grzechy”; tworzył znaki książkowe zwięzłe w formie i skromnych rozmiarów, najczęściej z jednym
lub z paroma prostymi motywami, o starannym liternictwie harmonijnie wkomponowanym w całość; członek ZPAP; w 1981 Biblioteka
Narodowa zorganizowała retrospektywną wystawę jego twórczości.