MIŁOSZ - ŚWIATŁO DZIENNE wyd.1 IL Paryż 1953

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 14540
  • Dostępność: Jest Jest  (1 szt.)

  • Historia ceny
  • szt.
  • 499,00 zł

MIŁOSZ - ŚWIATŁO DZIENNE wyd.1 IL Paryż 1953

MIŁOSZ Czesław

ŚWIATŁO DZIENNE

Paryż 1953. Instytut Literacki, str. 156, [3]; (Biblioteka „Kultury”. Tom 5); format 13,5x21,5 cm

MIĘKKA OPRAWA WYDAWNICZA

Wydanie 1. 

Światło dzienne – tom wierszy Czesława Miłosza wydany w Paryżu w 1953, jako 5. tom Biblioteki „Kultury”.

Pierwszy tom poetycki Miłosza wydany na emigracji zawiera utwory w większości publikowane w latach 1945-1950 na łamach pism krajowych („Odrodzenie”, „Nowa Polska”, „Warszawa”, „Twórczość”, „Zeszyty Wrocławskie”, „Nowa Kultura”), a od 1951 r. w paryskiej „Kulturze”. Poeta wyjaśnia we wstępie:
Tytuł ma podwójne znaczenie: Jest tu sporo rzeczy, których nie mogłem w Polsce opublikować; poza tym poezja jest dla mnie raczej sprawą dnia niż nocy.

W skład tomu włączył autor cykl Świat (poema naiwne) (1943), dwa poematy: Traktat moralny i Toast oraz przekłady poezji murzyńskiej. Zbiór zawiera m.in. wiersz Który skrzywdziłeś, którego fragment umieszczono na Pomniku Poległych Stoczniowców 1970 w Gdańsku.

W tomie znalazły się utwory napisane przed podjęciem przez Miłosza decyzji o pozostaniu na emigracji – zarówno w czasie okupacji, w kraju po wojnie, jak i podczas pobytu w Waszyngtonie, gdzie był zatrudniony jako attaché kulturalny. Tom Światło dzienne zajął ważne miejsce w dorobku Miłosza. Wraz z Traktatem moralnym wyznaczał granice kompromisu, których nie należy przekraczać. Na tle poezji emigracyjnej wyróżniał się szerszym spojrzeniem na sprawy rozgrywające się w kraju. Tłumaczył też osobiste uwikłania poety.

Stan DB/ ślad po taśmie na okładce, na str.15 niewielka plama z tuszu