MICKIEWICZ- KONRAD WALLENROD I GRAŻYNA wyd. Jana Tysiewicza Sankt Petersburg 1863

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 10043
  • Producent: ANTYKWARIAT SOBIESKI
  • Dostępność: Brak  (0 szt.)

MICKIEWICZ- KONRAD WALLENROD I GRAŻYNA wyd. Jana Tysiewicza Sankt Petersburg 1863

MICKIEWICZ Adam

KONRAD WALLENROD I GRAŻYNA

Wydanie ozdobne za upoważnieniem Autora wykonane pracą, nakładem i staraniem Jana Tysiewicza.

Sankt Petersburg 1863, str. [8], 191, 23k. tablic z ilustr., frontispis; format 18x26,5cm

Rosyjski przekład "Konrada Wallenroda" i "Grażyny" ozdobiony ilustracjami przygotowanymi przez Jana Tysiewicza do własnej, polskojęzycznej edycji tych utworów.

"Przedmowa Tysiewicza wyjaśnia pobudki, jakie nim kierowały przy wydaniu książki. Wielkość Mickiewicza wkłada na plastyków obowiązek ilustrowania jego utworów, a przecież "mimo coraz ronącej sławy naszego Wajdeloty, nikt prawie dotąd nie zajął się przyozdobieniem i uzmysłowieniem jego dzieł". Zadanie to wziął na siebie w pewnej częśći wydawca; stało się ono dla niego źródłem wieloletniej pracy, licznych zabiegów i dotkliwych trosków..."

Tysiewiczowski Wallenrod jest bodaj najpiękniejszym polskim drukiem owej epoki". Źródło: T.Syga "Te księgi proste", Warszawa 1956, PIW, str. 200.

Ponad 100 ilustr. drzeworytowych w tekście i na tablicach: portret autora, bogaty frontispis, całostronicowe ryciny na tablicach, mniejsze w tekście.

"Najelpiej wypadły nagłówki i inicjały zaczerpnięte ze źródeł historycznych, rycin współczesnych i przedmiotów, znajdujących sięnajpiękniejsza część ilustracyj książki". Źródło: A.Semkowicz "Bibliografia utworów Adama Mickiewicza do roku 1855", Warszawa 1958, PIW, str. 170).

 
Edycja rosyjska różni się nieco układem typograficznym, brak znacznej częśći inicjałów, o których pisze Semkowicz.

Rzadkie! 

TWARDA OPRAWA PEŁNA SKÓRA WSPÓŁCZESNA NAWIĄZUJĄCA ESTETYKĄ DO ZBYTKOWNYCH OPRAW Z EPOKI, BOGATE ZŁOCENIA ORAZ BARWIONE CZERNIĄ TŁOCZENIA NA LICU I GRZBIECIE, OBCIĘCIA KART BARWIONE NA CZERWONO, OZDOBNY PAPIER MARMURKOWY WYKLEJEK, WNĘTRZA OKŁADEK WYKOŃCZONE MISTERNYM ZŁOCONYM SZLACZKIEM

Stan BDB/ podklejony na rewersie forntispis, dublet bibliot. (piecz. na odwrocie strony tyt.,  PIĘKNY, KOLEKCJONESKI EGZEMPLARZ