LESSER- KRÓLOWIE POLSCY wizerunki zebrane i rysowane przez Alexandra wyd. 1860 oprawa

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 12070
  • Dostępność: Jest Jest  (1 szt.)
  • szt.
  • 14 999,00 zł

LESSER- KRÓLOWIE POLSCY
wizerunki zebrane i rysowane przez Alexandra
wyd. 1860

[LESSER Aleksander]
KRÓLOWIE POLSCY

wizerunki zebrane i rysowane przez Alexandra Lessera, bjaśnione tekstem historycznym przez Juliana Bartoszewicza.

Warszawa 1860. W Zakładzie Artystyczno-Litograficznym i nakładem Adolfa Pecq'a & Comp.Druk Józefa Ungra, forntispis, k. [3], str. 8, [1], [104-opisy do tablic], tablic rycin 43 [litografie], format Folio: 27 x38,5 cm

TWARDA OPRAWA PEŁNA SKÓRA Z EPOKI, GRZBIET Z WYPUKŁYMI ZWIĘZAMI I EFEKTOWNYMI ZŁOCENIAMI, NA PRZEDNIM LICU ZŁOCONA TYTULATURA OKOLONA SKROMNĄ POTRÓJNĄ RAMKĄ TŁOCZONĄ NAPRZEMIAN NA ZŁOTO I ŚLEPO. OBCIĘCIA KART ZŁOCONE. WYKLEJKI Z OPALIZUJĄCEJ MORY.

"Duży Lesser" z kompletem litografii. Album zawiera wizerunki 40 królów i władców polskich od Mieczysława (Mieszka) I do Stanisława Augusta Poniatowskiego, ponadto wizerunki carów: Aleksandra I, Mikołaja I i Aleksandra II, te ostatnie dodawane tylko do części nakładu. 

W oferownym egz. brak portretu księcia warszawskiego Fryderyka Augusta, także dokładanego do niewielkiej części nakładu.

Portrety według rysunków Aleksandra Lessera wykonali litografowie warszawscy: Władysław Walkiewicz oraz Henryk Aschenbrenner. Przed tablicami z portretami królów polskich znajdują się krótkie biogramy władców .„Za wzór do portretów posłużyły: obrazy wielkich malarzy po galeriach krajowych i zagranicznych dochowane, posągi naszych królów na pomnikach grobowych w katedrze krakowskiej i w innych znajdujące się, dłuta arcymistrzów takich jak Wit Stwosz, medale współczesne, wreszcie pieczęcie, monety itp. Do narysowania portretów najdawniej u nas panujących, jak pierwszych królów z rodu Piastów, przyszło gromadzić wszelkie po nich pamiątki, a nawet wspomnienia po starych kronikach rozproszone, rysy ich twarzy i ubiory składać niejako i odgadywać posiłkując się drzeworytami w tychże kronikach zamieszczonymi” (przed tablicami zamieszczono „Wykaz materyałów użytych do wizerunków królów polskich”, podpisany 29listopada 1859 r. przez Aleksandra Lessera).

Stan DB/ oprawa po fachowej konserwacji, karty w większości w stanie dobrym, wizerunki zabezpieczone bibułką japońską, czyste; tabl. z Przemysławem I, margines przykurzony z drobnymi uszkodzeniami; tabl. z Michałem Korybutem z naprawianym marginesem i podklejonym naddarciem; tabl. z Janem Sobieskim, Augustem II ze śladami zalania zew. marginesu; tabl. ze Stanisławem Leszczyńskim ślad zalania marginesu i podklejonym naddarciem; opisane wcześniej tablice wraz z tekstem objaśniającym nieco przycięte; tablice z portretami carów ze śl. zalania marginesów, pomimo pewnych wad EGZEMPLARZ GODNY UWAGI!

  
oferta specjalna