ZIEMIAŃSTWO POLSKIE
Poema w czterech pieśniach
przez
KAJETANA KOŹMIANA
wydania
Edwarda Raczyńskiego
ZIEMIAŃSTWO POLSKIE
Poema w czterech pieśniach
przez
KAJETANA KOŹMIANA
wydania
Edwarda Raczyńskiego
Pierwodruk!
w Wrocławiu 1839r., Nakładem Zygmunta Schlettera, str. xii, 228, format 14x22cm
Kajetan Koźmian poświęcił "Ziemiaństwo polskie" (1839) pracom na roli, opisom gospodarskiego obejścia oraz sadów i lasów, pochwale życia rolnika-ziemianina, uosabiającego ideał obywatelskich cnót. Przedstawił w utworze zwierzęta domowe oraz podał wskazówki i rady z dziedziny ogrodnictwa i rolnictwa.
Szczytowe osiągnięcie polskiego klasycyzmu o bardzo starannej konstrukcji, poemat dydaktyczny mający być odpowiedzią na „Sonety krymskie” Adama Mickiewicza.
Celem autora było przywiązanie czytelnika do natury tożsamej z cnotą.
Dzieło ukończone po 25 latach w 1829 r. było drukowane we fragmentach od 1812 r. Jego pierwsza pełna publikacja, która przeszła już bez echa w dobie romantyzmu, a przez wielkiego wieszcza została ośmieszona, określił utwór Koźmiana jako "tysiąc wierszy o sadzeniu grochu".
TWARDA OPRAWA PEŁNA SKÓRA WSPÓŁCZESNA OZDOBNA, NA LICACH PODWÓJNA OZDOBNA BODIURA O CHARAKTERZE ROŚLINNYM ZWIEŃCZONA W NAROŻNIKACH ZŁOCONYM KWIECIEM, W ZWIERCIADLE OKŁADEK MISTERNIE TŁOCZONY I ZŁOCONY OZDOBNIK O CHARAKTERZE ROŚLINNYM, GRZBIET Z PODZIAŁEM NA POLA, WYPUKŁYMI ZWIĘZAMI I BOGATYMI ZŁOCENIAMI, OBCIĘCIA KART BARWIONE, WYKLEJKI Z RĘCZNIE BARWIONEGO W MASIE PAPIERU MARMURKOWEGO, WNĘTRZA OKŁADEK WYKOŃCZONE ZŁOTĄ ROLKĄ. OPRAWA NAWIĄZUJĄCA STYLISTYKĄ DO ZBYTKOWNYCH OPRAW Z EPOKI! ZACHOWANE OBIE OKŁADKI WYDAWNICZE
Stan BDB/ na kilku końcowych k. pojedyncze rdzawe plamki, WYBITNIE CZYSTY I PIĘKNY EGZEMPLARZ