GILLER- OPISANIE ZABAJKALSKIEJ KRAINY W SYBERYI t.1-3 (komplet w 3wol.)

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 17497
  • Dostępność: Jest Jest  (1 szt.)

GILLER- OPISANIE ZABAJKALSKIEJ KRAINY W SYBERYI t.1-3 (komplet w 3wol.)

GILLER Agaton

OPISANIE ZABAJKALSKIEJ KRAINY W SYBERYI

t.1-3 (komplet w 3wol.)

Poznań-Charlottenburg 1912, nakładem Księgarni Wysyłkowej, str. [III]-XV, [1], 294; VII, [1], 317, [1]; [III]-VII, [1], 339; format 11,5x18cm

Seria: Bibliot. Pisarzy Pol., t. 45-47

Książka napisana przez Agatona Gillera działacza niepodległościowego, członka Rządu Narodowego,  ukazała się na emigracji we Francji w 1867 r. Skazany na wygnanie po powstaniu styczniowym po 16 miesiącach pieszej wędrówki dotarł na Syberię. Aby walczyć z wrogiem, trzeba go poznać, twierdził. Wygnaniec, jak o sobie mówi, podjął się tego trudnego zadania. W swojej książce przedstawił obraz sytuacji gospodarczo-politycznej Zabajkala, sił zbrojnych, ludności, ich zwyczajów i obyczajów oraz stosunku do Polaków. Ukrywając swoje intencje, zbierał informacje z narażeniem życia, by przekazać rzetelną informację do kraju o pięknej krainie, którą zamieszkują nie zawsze przyjaźnie nastawieni do Polaków tubylcy i ich najeźdźcy?
Agaton Giller to polski dziennikarz i pisarz, konspirator i działacz, który życie poświęcił walce o wolność i niepodległość. Doświadczył wielu aresztowań i zsyłki na Syberię. Aktywnie działał na emigracji, a swoje przeżycia zawarł w bogatej twórczości pisarskiej i publicystycznej. 

"Literatura ta [...] jest po dziś dzień ważnym źródłem dla poznania ówczesnych stosunków we wschodniej Syberii i życia polskich zesłańców" (PSB)

Jest to wydanie lipskie ze zmienioną k.tyt.

TWARDA OPRAWA WYDAWNICZA PŁÓCIENNA Z EPOKI, ZŁOCENIA NA GRZBIECIE, GÓRNE OBCIĘCIE KART ZŁOCONE

Stan BDB-/ nieliczny foxing, ŁADNY EGZEMPLARZ