GAWALEWICZ; STACHIEWICZ- KRÓLOWA NIEBIOS wyd. 1903

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 8405
  • Dostępność: Jest Jest  (1 szt.)

  • Historia ceny
  • szt.
  • 1 799,00 zł

GAWALEWICZ; STACHIEWICZ- KRÓLOWA NIEBIOS wyd. 1903

GAWALEWICZ; STACHIEWICZ

KRÓLOWA NIEBIOS 

Legendy o Matce Boskiej.

Wyd. III.

Warszawa 1903. Gebethner i Wolff., str. 170, [4], tabl. 12., format 15,5x23cm.
Tekst M. Gawalewicza, ilustracje P. Stachiewicza.

Ozdobne inicjały, finaliki, winiety.
Na tablicach heliograwiurowe reprodukcje obrazów Stachiewicza: Dziewica z kwiatu, W
stajence, W ucieczce do Egiptu, Siewna, Wniebowzięcie, Po cierniowej drodze, Po gwiaździstej
drodze, Sobotni promyk, Przędza matki Boskiej, Ślubne wianki, Gromniczna, Śpiewak Matki
Boskiej. 

Zbiór legend o Matce Boskiej opracowany przez Mariana Gawalewicza (1852-1910). Przygotowanie dzieła poprzedziło kilka lat własnych starań autora i korzystania ze "wskazówek osób z przedmiotem najbardziej obeznanych", takich jak Eliza Orzeszkowa, Jan Karłowicz, S. Jarzębowski (ze wstępu). Największym atutem książki są wyjątkowej urody ilustracje wykonane w technice heliograwiury wg rysunków Piotra Stachiewicza (1858-1938), do których pozowała żona artysty. Sam autor opracowania napisał o nich: "Kiedy zobaczyłem pierwsze szkice rzucone na papier, powiał na mnie od razu jakby czar jakiś, wnikający do duszy coraz głębiej, im dłużej się w nie wpatrywałem". Książka zyskała wielkie uznanie czytelników, a obrazy olejne przygotowane do prezentowanego albumu zachwyciły polską publiczność, wystawiano je wielokrotnie w Warszawie, Krakowie, a także w Wiedniu, gdzie krytyka chwaliła narodowy sposób ilustracji legend. Kartony przygotowane do wydania ich w książce znajdują się obecnie w MN w Krakowie.

 

TWARDA OPRAWA WYDAWNICZA Z EPOKI PŁÓCIENNA OZDOBNA, BARWIONE TŁOCZENIA, ZŁOCENIA I  TŁOCZENIA NA LICACH I GRZBIECIE, OPRAWA SYGNOWANA NA TYLNEJ OKŁADCE SUCHYM TŁOKIEM: KAROL WÓJCIK- INTROLIGATOR KRAKÓW; OBCIĘCIA KART ZŁOCONE

Stan BDB-/ wycięty narożnik k.przedtyt. i tyt., prywatna pieczęć własn., blok delikatnie poluzowany/ EFEKTOWNA, ŚWIETNIE ZACHOWANA OPRAWA!