BOY-ŻELEŃSKI- PIEKŁO KOBIET wyd. 1933 aborcja

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 9636
  • Dostępność: Jest Jest  (1 szt.)

  • Historia ceny
  • szt.
  • 439,00 zł

BOY-ŻELEŃSKI- PIEKŁO KOBIET wyd. 1933

BOY-ŻELEŃSKI Tadeusz

PIEKŁO KOBIET

Wyd. 3 (pomnożone).

Warszawa [1933], Bibljoteka Boya​, str. 135, [2]​; format  13x19  cm

Od autora: "Oto zbiór felietonów, powstałych między październikiem a grudniem roku 1929. Przeobrażenie pewnych pojęć, uświadomienie sobie pewnych zagadnień, przezwyciężenie pewnych wstydliwości, posunęło się przez ten czas wśród ogółu tak bardzo, że już dziś — po paru zaledwie miesiącach! — niejedno wydać się może w tych artykułach przedawnione; niejedno wyda się „wybijaniem otwartych drzwi”; ale kilka miesięcy temu drzwi te nie były nawet uchylone. Niejedno też, w toku rozwijających się zdarzeń, wypadło mi parę razy powtarzać. Mimo to, niech idą te kartki w świat tak, jak były pisane, na gorąco; a jeżeli książeczka ta przyczyni się do wzniecenia dalszej dyskusji, jeżeli dopomoże do usunięcia pewnych rupieci myślowych i obyczajowych, spełni w zupełności swoje zadanie." Warszawa, w styczniu 1930

Zbiór kontrowersyjnych tekstów, które podnoszą tematy wciąż aktualne jak aborcja, świadome macierzyństwo, wpływ polskiego kleru, kościoła i religii na społeczeństwo polskie. 

Wybrane cytaty:

„Paragraf naznaczający ciężkie kary za przerwanie ciąży jest martwy. Na setki tysięcy razy ledwie w kilku lub kilkunastu wypadkach prawo przychodzi do głosu. I wówczas udowodnienie winy jest niezwykle trudne, najczęściej prawo nie działa.”

„Prawo jest bezsilne, nie może niczemu zapobiec, ale istnieniem swoim wyrządza wiele złego, nie jest obojętne. Bo piętnując zabieg przerwania ciąży jako zbrodnię,wzbrania go lekarzom, którzy z kodeksem się liczą, ale nie przeszkadza go uprawiać wszelkiego rodzaju partaczom, a wreszcie i samym matkom nie przeszkadza doświadczać na sobie „domowych” środków. Nie przerwie lekarz ciąży (poza wskazaniami ściśle lekarskimi) ani w szpitalu, ani w Kasie Chorych. Zatem, podczas gdy bogaci znajdą w tym wypadku pomoc lekarską , ubodzy są jej pozbawieni. Ileż z tego powodu wypadków śmierci, ile ciężkich schorzeń?

MIĘKKA OPRAWA WYDAWNICZA

Stan BDB-/ ubytek dolnej częśći grzbietu, sygnatura ołówkiem na okładce i k.przedtyt, poza tym ŁADNY EZGEMPLARZ