Wzornik wydawniczy : Mickiewicz - Pan Tadeusz z illustracyami Andriollego, Lwów 1882

03-08-2018

Wzornik wydawniczy : Mickiewicz - Pan Tadeusz z illustracyami Andriollego, Lwów 1882

Wzornik wydawniczy : Mickiewicz - Pan Tadeusz z illustracyami Andriollego, Lwów 1882

MICKIEWICZ Adam
PAN TADEUSZ 

czyli ostatni zajazd na Litwie. Historya szlachecka z 1811 i 1812

 Z illustracyami E.M. Andriollego

WZORNIK WYDAWNICZY


Lwów [1882] Nakład Księgarni H. Altenberga, k. przedtyt., k. tyt.,str. 121-146, k. tabl. [25 – drzeworyty na tincie],  format 26,5 x 37 cm

TWARDA OPRAWA Z EPOKI, PŁÓTNO Z OBUSTRONNIE TŁOCZONĄ RAMKĄ, OBCIĘCIA KART ZŁOCONE

Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz Lwów 1882, Andriolli, drzeworyty, antykwariat, rzadkie książki przedwojenne, oprawy wydawnicze, piękne książki ilustrowane


Wzornik wydawniczy. Wewnątrz okładek, przed kartą przedtyt. wzornik oryg. opr. wydawniczej składający się z przedniego lica i grzbietu. Płótno niebieskie, tłoczone i złocone na licu i grzbiecie, z centralnie umieszczonym tytułem dzieła, otoczone bogatymi zdobieniami. Wewnątrz pomiędzy okł. 3 wyklejki ozdobne.

Świetnie zachowany (zwłaszcza ze względu na opr. i wyklejki) przykład wzornika edytorskiego jednego z piękniejszych wydań arcydzieła poezji polskiej.  

Inny znany nam egzemplarz wzornika wydawniczego tego dzieła sprzedany w grudniu 2010 w Domu Aukcyjnym „Okna sztuki” obejmował 5 wyklejek i 24 tablice ilustr., podobnie jak część nakładu książkowego [„Wyd. jubileuszowe z portretem poety i 24 illustracyami rysunku E. M. Andriollego”- głosił podtytuł].

 Oferowany egzemplarz zawiera 25 tablic ilustracji.

Najpiękniejsze,  ilustrowane wydanie ukazało się dzięki inicjatywie lwowskiego księgarza Hermana Altenberga, który w 1879 r. zamówił u E. M. Andriollego ilustracje do poematu A. Mickiewicza. Artysta wykonał 58 rysunków na bukszpanowych deseczkach, z których 25 miało zdobić całe stronnice, reszta natomiast tekst. 55 z nich rytował w drzeworycie ksylograf Andrzej Zajkowski, pozostałe Ch. Baude, F. Tegetmayer i jedną anonimowy rytownik. Całostronicowe kompozycje odbito na osobnych kartonach na ciemnożółtej tincie (por. G. Socha „Andriolli i rozwój drzeworytu --w Polsce”, Wr.1988, s. 168). Por. Banach „Polska książka ilustrowana 1800-1900” str. 453, poz. 788.

 

STAN BDB/ drobne przetarcia krawędzi oprawy, niewielkie przebarwienia marginesów, wewnętrznie stan nieomal idealny!

PIĘKNY EGZEMPLARZ! 
DUŻA RZADKOŚĆ!

 

 

Ten produkt nie jest już dostępny!

 

"Najlepsze z najlepszych", czyli creme de la creme, "The best of the best" to dział, gdzie prezentujemy rzeczy ekstremalnie rzadkie, druki cenne i poszukiwane, prawdziwe białe kruki- nie tylko z naszej oferty, ale najlepsze na rynku.

Książki te najczęściej nie goszczą na łamach naszego serwisu internetowego, nie są dostępne dla ogółu, ale wyłącznie dla starannie wyselekcjonowanej i zamożnej Klienteli. 

Aby otrzymywać powiadomienia o nowościach z tego działu, należy zarejestrować się w sklepie podając pełne dane wraz z nr telefonu oraz wyrazić zgodę na subskrybcję wiadomości  z kategorii "Newsletter VIP". 

Z uwagi na fakt, iż działamy na rynku antykwarycznym od wielu lat, mamy duże doświadczenie w pozyskiwaniu cennych obiektów. Pomożemy Państwu pozyskać najbardziej poszukiwane w Polsce dzieła.

Lubicie to, dajcie łapkę w górę!

 

Polecane produkty

Polecane artykuły

Oprawy wydawnicze i nakładowe.

Oprawy wydawnicze i nakładowe.

30-03-2016
"Oprawy wydawnicze" alias "oprawy nakładowe" to oprawy robione maszynowo dla częśći lub całości nakładu dla odbiorcy masowego...
Książka najlepszym prezentem…

Książka najlepszym prezentem…

20-07-2017
Książka najlepszym prezentem…
Pierwsze wydanie i pierwodruk "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza

Pierwsze wydanie i pierwodruk "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza

12-09-2018
Pierwsze wydanie i pierwodruk "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, czyli jak to z tym Tadziem było... W katalogu naszej najbliższej aukcji, która odbędzie się już w sobotę 6 października 2018, znalazło się paryskie wydanie "Pana Tadeusza" z 1834 roku.... Pierwsze wydanie "Pana Tadeusza"...