BAKAŁOWICZ - CZYNNOSCI WOIENNE wyd. 1769r. SKÓRA

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 14115
  • Dostępność: Jest Jest  (1 szt.)

  • Historia ceny
  • szt.
  • 8 999,00 zł

CZYNNOSCI WOIENNE

przez

JANA BAKAŁOWICZA

Ingeniera J. K. Mci y Geometre przysięgłego 

CZYNNOSCI WOIENNE

przez

JANA BAKAŁOWICZA

Ingeniera J. K. Mci y Geometre przysięgłego

Jan Bakałowicz - inżynier wojskowy i kartograf ; kierował budową fortyfikacji Pragi w okresie powstania listopadowego.

Ojciec jego był burmistrzem Kamieńca, mieszczaninem. Już od dzieciństwa Jan przejawiał uzdolnienia matematycznie. W wieku 17 lat został geometrą przysięgłym.

W 1764  roku uzyskał tytuł inżyniera wojskowego. Po powrocie do kraju król St. August Poniatowski mianował go porucznikiem artylerii koronnej i wysłał na dalsze studia wojskowe. Do kraju wrócił w 1769 roku i pozostał przy królu, który mianował gomajorem. Dnia 2 wrzesnia 1774 król zezwolił podkomorzemu chełmińskiemu Antoniemu Czapskiemu i jego żonie Kandydzie z Lipskich odstąpić Bakałowiczowi dzierżawę majątku królewskiego (leżącego w ziemi sohaczewskiej) obejmującego Głusk, Małą Wieś i Grochale. Gorliwe zarządzanie gospodarką w Głusku godził z pracą naukową i wojskową.

W 1775 roku uchwałą sejmu został nobilitowany. 1781-1791 brał udział w pracach fortyfikacyjnych w Kamieńcu Podolskim. Napisał w języku polskim, bądź francuskim 6 książek na temat fortyfikacji wojskowych ,brał udział w sporządzaniu map w różnych częściach kraju. W czasie powstania kościuszkowskiego sporządził plany fortyfikacji Pragi i był kierownikiem tych robót. Poległ 4 listopada 1794 roku, w czasie obrony Pragi. (źródło Wikipedia)

W Warszawie 1769r., w Drukarni Kadetów Mitzlerowskiey, str. 242 [+ regestr], format 10 x 16,5 cm

OPRAWA TWARDA PEŁNA SKÓRA Z EPOKI [NA WZÓR FRANCUSKICH OPRAW Z TEGO OKRESU], GRZBIET BOGATO ZDOBIONY, OBCIĘCIA KART BARWIONE NA CZERWONO, OZDOBNA WYKLEJKA, tzw. PAWIE OCZKO

Stan BDB- minimalne otarcia oprawy, ŁADNY EGZEMPLARZ