WITOS - MOJE WSPOMNIENIA t.1-3 [komplet w 3 wol.] wyd. Paryż

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 8443
  • Dostępność: Jest Jest  (1 szt.)

  • Historia ceny
  • szt.
  • 999,00 zł

WITOS WINCENTY
MOJE WSPOMNIENIA
t.1-3 [komplet w 3 wol.]

WITOS Wincenty
MOJE WSPOMNIENIA
t.1-3 [komplet w 3 wol.]

Instytut Literacki. Instytut Literacki, Paryż 1964-5r., str. s. 357; 439; 527, okł. oryg. brosz.Biblioteka "Kultury". T. 99.

OPRAWA MIĘKKA

 

Wincenty Witos (ur. 21 stycznia 1874 w Wierzchosławicach, zm. 31 października 1945 w Krakowie) – polski polityk, działacz ruchu ludowego, trzykrotny premier Rzeczypospolitej Polskiej.

 

"Od śmierci Wincentego Witosa minęło wiele lat. W miarę upływu czasu postać jego nie maleje, nie oddala się, ale rośnie. Posiew kilkudziesięcioletniej pracy jego życia przejawia się dziś w niezłomnej postawie chłopów, w ich przywiązaniu do ideałów wolności, demokracji i niezawisłego państwa, w ich patriotyzmie i oporze przeciwko niewoli narodu, krzywdzie i uciskowi obywatela i deptaniu jego godności i praw.

Dobrze jest, że w wolnym świecie ukazują się jego pamiętniki, gdy - niestety - dotąd nie pozwolono im ukazać się w kraju, mimo usilnych zabiegów wydawców i powszechnych oczekiwań mas czytelniczych w Polsce." Z przedmowy

"Moje wspomnienia – tytuł pamiętników Wincentego Witosa wydanych w Warszawie w 1978 roku nakładem Ludowej Spółdzielni Wydawniczej. Wydanie oparte jest o autoryzowany maszynopis, który znajduje się w Bibliotece Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Dzieło to jest ważnym źródłem do dziejów wsi galicyjskiej, ruchu ludowego i historii politycznej Polski. Daje także opis położenia społeczno-ekonomicznego, życia codziennego i mentalności chłopów przełomu XIX i XX wieku.


Stan BDB-/ ŁADNY EGZEMPLARZ