WEGNER- SEJM GRODZIEŃSKI OSTATNI wyd. 1866

  • szt.
  • 999,00 zł

WEGNER LEON

SEJM GRODZIEŃSKI OSTATNI

 

WEGNER LEON

SEJM GRODZIEŃSKI OSTATNI

Poznań 1866, nakładem Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Poznaniu, str. [1], 352; format 16x25,5cm

Dzieło Leona Wegnera (ur. 31 marca 1824 w Poznaniu, zm. 9 lipca 1873 tamże) – ekonomisty, historyka, jednego z twórców Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Praca stanowi jedno z pierwszych opracowań na temat sejmu skonfederowanego w Grodnie. Był to ostatni i jeden z najbardziej burzliwych sejmów I Rzeczypospolitej. Od pierwszej jego sesji dochodziło do gwałtownych sporów, rękoczynów oraz interwencji wojsk rosyjskich. Odbywał się po przegranej w 1792 roku wojnie z Rosją, po zawiązaniu konfederacji targowickiej, po wkroczeniu w ziemie Rzeczypospolitej wojsk Królestwa Prus w styczniu 1793 roku, przeprowadzonym za zgodą Rosji i po zawarciu tajnej rosyjsko-pruskiej konwencji podziałowej w Petersburgu 23 stycznia 1793 roku.

Wegner opracował fragment jego dziejów, przedstawiając rozgrywkę w izbie sejmowej wokół uchwalonego podczas słynnej sesji „niemej” traktatu cesyjnego na rzecz Prus. Jego książka legła u podstaw tezy o nielicznej, patriotycznej opozycji przeciwstawiającej się rozbiorowi aprobowanemu przez skorumpowaną większość sejmową.

TWARDA OPRAWA PEŁNA SKÓRA WSPÓŁCZESNA STYLISTYKĄ NAWIĄZUJĄCA DO ZBYTKOWNYCH OPRAW Z EPOKI, GRZBIET PŁASKI Z BOGATYMI TŁOCZENIAMI I ZŁOCONĄ TYTULATURĄ, OKŁADKI OKOLONE SKROMNĄ ZŁOTĄ LINIĄ, W ZWIERCIADLE OKŁADEK EFEKTOWNA TŁOCZONA NA ŚLEPO ROZETA. WYKLEJKI Z PAPIERU MARMORYZOWANEGO, OBCIĘCIA KART MARMORYZOWANE. ZACHOWANA OKŁADKA WYDAWNICZA BROSZUROWA.

StaN BDB-/drobne zabrudzenia kart, foxing, ŁADNY EGZEMPLARZ